20. ročník začal jako tradičně slavnostním zahájením, které se neslo v duchu oslav 20. výroční soutěže a samozřejmě jsme si připomněli i oslavy 100 let vzniku republiky. Vladimír Iljič Lenin pak zahájil soutěž ohňostrojem za denního světla.

REKORDY
Od devíti hodin pak patřila plocha firmy Flídr, která se na jeden den mění na Dřevoplech n.p., už soutěžení. Nejdříve šly na start ženy. Hned prvním útokem byl překonán rekord dráhy a Explosia Hrobice se ujaly vedení fantastickým časem 16,04. Tento čas nebyl za celou dobu soutěže překonán. O výjimečnosti tohoto výkonu svědčí i to, že druhé ženy ze slovenského Ihriště měly čas až 17,15. Na stupních vítězů je pak doplnila děvčata z Chotěmic. Neztratila se ani družstva z okresu Svitavy, když na desátém místě skončila děvčata z Desné.

Kolem oběda pak odstartovala soutěž mužů. V tuto chvíli byla opět neskutečná atmosféra a tisíce diváků napjatě očekávaly souboje nejlepších týmů. Soutěž opravdu gradovala a čas se postupně blížil ke hranici 14 vteřin. Družstvo Plumlova mělo neskutečnou smůlu, když jejich 13tkový čas zastavil až praporek rozhodčího za přešlap na nástřikové čáře. Jako 40. tým šli na start obhájci titulu z Mladoňovic. Vyhrát tuto soutěž se dvakrát po sobě v novodobé historii ještě nikomu nepodařilo. Mladoňovice to ale dokázaly a časomíru muži zastavili na hodnotě 14,00. Tento čas už nikdo nepřekonal. Pouhé tři setiny vteřiny za nimi skončili borci z Laviček a o další čtyři setiny za nimi pak kluci z Babic. O neuvěřitelné kvalitě a vyrovnanosti svědčí i to, že ani čas pod 15 vteřin nestačil na umístění v elitní třicítce.Z okresu Svitavy pak nejlepším týmem byla Oldříš na 23. místě.

V rámci charitativní akce „Pomoc pro Míšu“ se pořadatelům ve spolupráci s FireTV podařilo vybrat 50 000 korun. Tyto peníze budou použity na nákup nezbytného vybavení pro mladou slečnu, která při požárním útoku přišla o možnost normálně vidět.

VELKÉ PROBLÉMY
Celý 20. ročník provázely problémy, se kterými jsme se za 19 let pořádání nesetkali.K tomu ještě měla místní jednotka výjezd k požáru. V průběhu soutěže se vyskytly problémy s vodou, které ohrožovaly i samotné pokračování soutěže.

Tímto chceme moc poděkovat HZS Pardubického kraje a kamarádům z SDH Pomezí, díky kterým se podařilo vytvořit během pár minut kyvadlovou dopravu vody z Poličky. Celou neděli pak probíhal úklid firmy Flídr, která v neděli ve 22 hodin opět zahájila bez problémů svůj provoz.

Jakub Paulíček, SDH Široký Důl