Jan Pikna

Jan Pikna,

ředitel festivalu Smetanova Litomyšl

Toto není dobré téma pro recese, obzvláště v době, kdy se situace vyhrocuje jako v Českých Budějovicích. Nemyslím ani, že je třeba takto upozorňovat na problém, o kterém ví každý. Je třeba hledat seriózní a vážné řešení, jehož základem musí být pravidla platná pro všechny, rovný metr. Jakékoliv výhody nebo speciální podmínky pro jednu skupinu vyvolávají nesváry naprosto logicky.

Jaroslava Skácelíková

Jaroslava Skácelíková,

ředitelka Základní školy Kostelní náměstí

v Moravské Třebové

Popovídala jsem si se Slovníkem spisovné češtiny,neboť žiji v domnění, že recese znamená nejen hospodský pokles, ale i vtípek, žertík. Nemýlila jsem se. Jako recesi jsem vnímala ony panáčky na semaforech, mně přišli velmi vtipní, žertovní, nápadití. Dobře bych se při čekání na povolení vstupu do vozovky bavila. Ale česko-romská vlajka mi s recesí dohromady nejde. Je vtipná? Pro mě ne. Chtěl autor říct, že bychom se měli snažit o slušné a ohleduplné vzájemné soužití, nebo jsme všichni občané jednoho státu, a tudíž máme stejná práva a stejné povinnosti? Nevybral si správnou dobu pro toto sdělení. Spíš přilil olej do ohně, který se nebezpečně rozhořívá. Problém se nevyřeší přimalováním čehokoliv na státní vlajku. Problém se napřed musí přesně pojmenovat, pak se může začít řešit.

Jindřiška Soudková

Jindřiška Soudková,

knihovnice ze Svitav

Vzhledem k tomu, že na našem území žije mnohem více národností a patrně se zde naráží na snahu začít diskusi o identitě romského národa u nás, to moc jako recesi nevidím. Zvláště, když se neustále poukazuje na nějaké konflikty. Myslím si, že v každém národě jsou zastoupení slušní i neslušní lidé a u některých národů je potřeba počítat s rozdílnou mentalitou. Ve svém zaměstnání se setkávám s dětmi z obou skupin a řekla bych, že nejkonfliktnější zdaleka nepatří mezi romské. Místo vlajky bych spíše podporovala jejich slovesnost, kulturu. Dohlídnout na to, aby dotáhli do konce leckterá odhodlání věnovat se vlastnímu národu. Potenciál na to mají. A kdo něco dělá, nemá čas na jiné věci. Tu vlajku by si pak mohli vymyslet vlastní.