O tom, kdo je odpovědný ze neutěšený stav městských financí, se mezi koaličními a opozičními zastupiteli rozhořel ostrý spor. Podle starosty Tomáše Kolkopa (Srdcem Třebováci), který po říjnových volbách v čele města vystřídal Miloše Izáka (ČSSD), je na vině bývalá radniční koalice sociálních demokratů, komunistů a SNK.

„Objektivně lze konstatovat, že město na tom nebylo za posledních patnáct let hůře, než je tomu nyní,“ uvedl Tomáš Kolkop.

Prohlášení nového starosty rozlítilo sociálně demokratické zastupitele. „Vážně by mě zajímalo, na základě čeho jste k tomu došel. Město má daňové příjmy, jaké nikdy nemělo,“ ohradil se Radko Martínek (ČSSD). Ohrožení rozpočtu města podle Martínka připadá v úvahu jedině v případě, že by radnice nedodržela podmínky dotací, které mají být ukončeny v letošním roce.

„V prvním čtvrtletí roku 2019 přijde na účet města téměř 40 milionů jako dotace na projekty realizované v letošním roce,“ vysvětluje bývalý místostarosta Václav Mačát (ČSSD). Zhruba 16 milionů je dotace na rekonstrukci Domova pro seniory a 22 milionů na dopravní terminál, který stačila někdejší radniční koalice otevřít ještě před komunálními volbami.
Slova Václava Mačáta potvrzuje i vedoucí finančního odboru. Situace, kdy městu s více jak čtvrt miliardovým rozpočtem zbude na konci roku na účtech jen několik milionů, je podle Dany Buriánkové způsobena posunem doplatku dotace na oba uvedené projekty do prvního čtvrtletí příštího roku.

„Některé původně plánované akce nebudou v letošním roce dokončeny, u jiných byly generovány úspory, takže lze očekávat zůstatek finančních prostředků ke konci roku vyšší,“ předpokládá Dana Buriánková.

Skutečnost, že na konci roku je v městské kase málo peněz, vnímá i staronový předseda finančního výboru zastupitelstva Miroslav Jurenka (ANO). „Důvodem jsou mimo jiné velké investice, které se město rozhodlo realizovat. Po obdržení dotace se kasa opět naplní,“ říká.

Podle Jurenky není na místě jásat, radnice by se měla soustředit na běžné výdaje, které rostou. „Současné vedení dobře vědělo, v jakém stavu jsou městské finance. Velice mě překvapuje negativní reakce vedení. Vyjadřování se o špatném stavu městských financí je poškozování města v očích občanů, firem a budoucích investorů,“ varuje Jurenka.
Radnice má podle předsedy finančního výboru každoročně na opravy a rozvoj zhruba 30 milionů korun. „Jiná města si musí peníze nejdříve půjčit a po obdržení dotací půjčky vrací. Musím konstatovat, že naše město je silné, dokáže investovat do oprav z vlastních prostředků,“ vyzdvihl Jurenka.

Moravská Třebová v roce 2018 hospodařila s rozpočtem 275 milionů korun. Úvěrové zatížení města dosáhlo na konci letošního roku necelých 64 milionů korun.

Ilustrační foto.
Litomyšl zvýší příští rok nájemné ve svých bytech