Bohumil Poulíček 

V okolí Svitav si pamatujeme továrnu, kam Schindler umísťoval lidi, kteří by byli převezeni a zlikvidováni v koncentračních táborech. Nyní se továrna dostala do zájmu nejen novinářů, ale hlavně ochranářů životního prostředí.

V bývalé továrně je obrovské množství chemikálií, v mnoha případech jedů, nebo škodlivých látek. Stav budov je velmi špatný, odstranění látek bude náročné a drahé. O likvidaci ani nemluvím. Tyto látky se tam však nějak dostaly, někdo se měl o budovy starat, po zrušení výroby se asi někdo pokusil vše získat, nebo se to prostě zavřelo a jak se říká, poslední zhasl.

Potom je tedy problém v úřadech. Po ukončení provozu měl někdo ze stavařů, bylo-li známo, že se tam nacházely chemikálie tak hlavně životní prostředí podívat, co se tam nachází a uložit podmínky likvidace. V každém případě by se měly o případ zajímat kontrolní orgány a najít viníka, kdo tuto situaci zavinil. Odpovědnost by měla padnout i na případné spekulanty kolem ukončení provozu. Často jde o podivné zástavy bank za úvěry. V tom případě je viníkem banka a veškeré škody i sankce by měly být uloženy a zajistit vymáhání, u prostého občana jsou soudy pracovité a exekutoři ještě více.

Toto je jedna továrna. Podívejme se na textilní továrny, na bývalé masny, pekárny, také však kravíny a jiné budovy na vesnicích. Při likvidaci například družstev se ti, co byli u zdroje, nejprve napakovali a to, co zbylo a hlavně dluhy, předložili bývalým členům k rozdělení.

Dnes ruiny, eternitové střechy v trávě i s azbestem. To vše jsou následky divoké privatizace. Jen rozdíl je v tom, že občan zaplatí likvidaci škod a ti podnikavci, často dnešní politici jsou za vodou a lidem se jen vysmívají. Bankéři, občanům nalhávají výhody půjček a následně s praktikami lichvy občany ničí poplatky a sankcemi za každý den pozdní úhrady. Mají určitě prostředky na úhrady škod, které zavinily svým podivným hospodařením v době privatizace. Proč se konečně tímto nezabývá kontrolní úřad, například místo podrobných kontrol značkových výrobků, které dnes dávno jsou podvodem výrobce. Značková obuv firmy vyrobená někde v rozvojové zemi nemá se značkovým výrobkem nic společného. Jen naši kontroloři si toho nevšimli, nebo si složitějších případů nevšímají, neřešme raději proč. Nejsou tam zdaleka všichni svatí, to jsme nedávno četli.

Jak jste si všimli, začal jsem ve fabrice u Svitav a skončil u ČOI. Z toho vyplývá, že nespokojenost lidí se táhne od Aše do Lanžhota a všichni víme své, jen ti naši politici si stačili všimnout pouze toho, že je nutné přemýšlet, jak si zvýšit své platy. To je smutné zjištění.

uživatel Halvova (vybráno z webu svitavsky.denik.cz)

Koukám, všichni jsou chytří. Já jsem tam byla dost dlouho a viděla jsem tam krást tak akorát jisté chlapce z Brněnce a okolí. Všichni víme, o koho se jedná, že paní Bachmanová. Policie by mohla povídat. Textilka taky nejede díky nim, jelikož rozkradli stroje a vybrali rozvodné skříně. Takže až si zjistíte víc informací a budete kompetentní, tak sem napište něco rozumného a ne tyhle hloupý keci. Pomlouvat umí každej chudák, ale něco se s tím snaží dělat.

uživatel Jarda (vybráno z webu svitavsky.denik.cz)
Schindlerovo muzeum? Prosím vás, vždyť už to bude vybraný a zbořený i na druhé straně silnice! Už se z toho zachránit nedá nic. Starosta než se k tomu dostane, tak tam bude další fůra rumiska. A pan Olbert? Paní Halvová, jen ho nebraňte, teď už se tam zachránit nedá nic, já tam byl přes čtyřicet let.