Vítězná Generace získala v novém zastupitelstvu šest mandátů. Oproti minulým volbám propadli lidovci, kteří ale i tak mají pět mandátů. Širokou koalici na litomyšlské radnici doplní třetí ODS a čtvrtí Nestraníci. Společně budou mít tyto čtyři strany v zastupitelstvu dvacet mandátů, což je podle Brýdla luxus.

V opozici zůstane ČSSD a KSČM. „Budeme mít dvacet zastupitelů z třiadvaceti, což není zdravé z hlediska politické teorie. Jsem ale přesvědčený, že hraní si na opozici na maloměstě je opravdu někdy zbytečné. V koalici se taky hádáme, ale budeme hledat nejlepší řešení, aby to vyhovovalo co nejširšímu spektru voličů,“ uvedl Daniel Brýdl.

Povolební vyjednávání jsou sice na začátku, ale Brýdl i současný starosta Radomil Kašpar se shodují, že mají jasno.
„Úspěch Generace 89 nás trochu překvapil. Mě ale potěšilo, že současná koalice, která vládla, dostala z 23 mandátů 20, což je velmi pozitivní. Za KDU-ČSL říkám, že jsme vždy prosazovali, aby vítěz voleb měl starostu, a Daniel Brýdl je připravený funkci převzít. Pokud se domluvíme na všech programových prioritách, tak ho 1. listopadu zvolíme starostou,“ řekl Radomil Kašpar.

On sám zřejmě bude další čtyři roky vedle nového starosty. „Jsme domluvení, že mu budu krýt záda jako místostarosta. Ale potkali jsme se zatím jen jednou a je to otevřená hra,“ podotkl Radomil Kašpar.

I když se mění vládnoucí strana, velké změny vítěz voleb nechystá. „Nechceme dělat v Litomyšli revoluci, spíše evoluci. Hodně projektů, které jsou nastartované, podpoříme. Určitě jako nutnost vidíme vyřešit parkování. Chtěli bychom víc modernizovat komunikaci s občany a možnosti pro mladší občany, takže se chceme bavit o nějakých aplikacích,“ sdělil Daniel Brýdl.

Žádné intriky

Zásadní pro něho bude možnost získat dotaci na nový domov důchodců nebo připravit další pozemky pro výstavbu rodinných domů. „Jsme v Litomyšli spokojeni, žijeme tady rádi, jen něco chceme dělat jinak. Musíme si s koaličními partnery vše vyříkat, dát návrhy na papír, protože každý z koalice měl zajímavé nápady,“ dodal Brýdl. Oceňuje, že v Litomyšli nezačaly hned po zveřejnění výsledků voleb intriky, protože matematicky mohlo být koalic více. Hlavní strany ale akceptovaly vítěze a také to, že právě Generace 89 bude mít starostu.

„Mohli udělat jiné kroky, ale nic takového se nestalo. Mám radost, že nebudeme dlouho vyjednávat. Pořád tvrdím, že Litomyšl je ostrov pozitivní deviace,“ tvrdí Daniel Brýdl.

Možná složitější situace nastane u něho doma. Zatímco jeho strýc a bývalý svitavský starosta Jiří Brýdl měl z úspěchu Generace 89 obrovskou radost, v rodině emeritního starosty Litomyšle Miroslava Brýdla takové nadšení nevládne.

„Moji rodiče z výsledku nadšeni moc nejsou. Tvrdí, že si neuvědomujeme jako rodina, co to znamená časově a pro naše děti. Z toho mám taky největší obavu a výčitky, ale doufám, že to společně zvládneme. Táta taky říkal, že to přišlo zbytečně moc brzo,“ dodal vítěz voleb.