A právě ty a mnohé další ochutnávali v sobotu poprvé návštěvníci Lidového domu v Moravské Chrastové.
V Lidovém domě tentokrát nehráli ochotníci divadlo, ani sběratelé nevystavovali plastikové modely. Sešli se zde milovníci vína, aby ochutnávali mok vyrobený z bobulí. Vinaři dovezli celkem tři sta čtrnáct vzorků kvalitních vín z okolí Břeclavi. „Růžových je zhruba dvacet, červená a bílá jsou padesát na padesát," upřesnil starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.
Vůně napoví
Za vůní moravských strání skrytou ve víně a za cimbálovkou přijeli i přespolní. „Milujeme víno. Myslím si, že mu tak trošku rozumíme. Každý rok absolvujeme vinnou turistiku. Navštěvujeme vinařské oblasti na jižní Moravě a ochutnáváme," svěřila se Ivona Procházková z Letovic. S manželem si oblíbili červené. „Vybírám podle toho, co mi zachutná," potvrdil Josef Procházka. Skleničku přiložil pod nos, aby k obsahu přivoněl. „Nejde o to, aby víno vonělo, ale spíš abych cítil konkrétní bylinky, koření nebo ovoce. To tam hledám a snažím se ve vůni rozpoznat," vysvětlil letovický gurmán.
Příjemnou atmosféru hledali také místní. „Nejsem odborník, ale když si víno dám, chutná mi a nepálí mě po něm žáha, tak jsem spokojená," řekla Ludmila Pavlíková. Vybírá i podle toho, jak voní. Má ráda spíš taková, která voní po ovoci. „Chutná mi polosuché víno, ale nemusím mít originální značku. Musí mi především chutnat. Nesmí být kyselé, nebo polosladké. Nikdy bych také nepila víno z pet lahví. Jedině ze skla," poznamenala Iva Hromádková.
Proč se obec rozhodla pořádat košt vín právě v Chrastové? „Podle státoprávního uspořádání patří Moravská Chrastová do Čech, ale historicky jsme na Moravě," uvedl Blahoslav Kašpar. Spousta Čechů má ráda Moravu pro povahu lidí. „Jejich mentalita je nám velmi blízká. Moravskou vlídnost, pohostinnost a družnost chceme dostat také k nám na pomezí. To je důvod, proč tuto a podobné akce u nás pořádáme," dodal Blahoslav Kašpar. Sobotní ochutnávkou tak v Brněnci odstartovali novou tradici.