Po třiceti šesti letech svléká policejní uniformu ředitel Policie ČR ve Svitavách Miroslav Brandejs. Současně je historicky poslední osobou v této funkci. Těší se na odpočinek. Poslední Silvestr jako policista stráví s přáteli na horách.

Kolik let jste působil u policie?
Příští rok v březnu by to bylo 37 let. Takže třicet šest.

Chtěl jste být vždy policistou, nebo jste snil o jiné profesi?
Nechtěl jsem být nikdy policistou. To mě napadlo až na strojní průmyslovce v Rychnově nad Kněžnou, která byla zaměřená na automobily. Byla to doba po roce 1968 a už ve třetím ročníku jsme si se spolužáky mysleli, že my jsme ti, kteří udělají pořádek. Ze střední školy nás šlo k policii asi sedm.

Na jakém oddělení jste začínal?
Sloužit jsem začínal v Praze, ale po roce jsem se jako ženatý vrátil do Svitav. Poté jsem přešel k hospodářské kriminální službě, kde jsem pracoval dvanáct let. Odtud jsem putoval k výcviku policistů, pak jsem nastoupil jako vedoucí kanceláře ředitele, pak zástupce a v roce 1996 jsem převzal funkci ředitele.

Utkvěl vám v paměti nějaký případ?
Služeb bylo mnoho. Potkal jsem spoustu lidí, dobré i ty na druhé straně zákona. Dostal jsem se i do situace, kdy byla zbraň proti zbrani a kde se střílelo. To se nevymaže z hlavy. Ale většinou mám pozitivní vzpomínky. Působení u policie rozhodně nelituji.

Co vám dala práce u Policie ČR?
V podstatě vše. Od vojny jsem pracoval u policie. Nechal jsem tu celý život. Rozhodně mi dala policie smysl pro pořádek a spravedlnost.

Změnila se policie po roce 1989?
Hodně. Bezprostřední výkon služby se příliš nezměnil. Policie je jiná v technických parametrech, dokumentaci trestných činů, jednání. Zažil jsem za minulého režimu, že se řeklo, kdy se zavřou všechny hospody a to platilo. Dneska tohle není možné. Přesto je dnes policie lepší než dříve. Lidé by si měli mužů v uniformách více vážit.

Máte už plány na odpočinek? Co budete dělat?
Nic. Na důchod se těším. Chci si ho užívat a naplánoval jsem si spoustu práce. Na chatě jsem vše odkládal. Dosud jsem víkendy neměl úplně volné. Teď si pojedu na chatu, kdy budu chtít. Rozhodně neuvažuji, že bych šel někam do práce.

Jak se změní organizace policie po vašem odchodu?
Od prvního ledna 2009 nebude existovat žádné okresní policejní ředitelství. Tím zaniká i funkce okresního ředitele. Vše bude řídit kraj. Prostě to vyšlo, že mám nárok odejít do důchodu ve chvíli, kdy končí okresní ředitelé. Uniformovanou policii ve Svitavách povede Ota Hřebíček a kriminální Jaroslav Krůl.

S ministrem Ivanem Langerem jste se vsadil o lahev slivovice, že stihnete rekonstrukci policejního ředitelství do konce roku. Jak sázka dopadla?
To je sporné. Myslím si, že jsem vyhrál já. Rekonstrukci neovlivním, vše záleží na penězích z Unie. Moje přání bylo, než odejdu, aby se začalo s opravou budovy. Už máme namontované plynové topení. Ještě opravíme střechu, vyměníme okna a opláštění budovy. Počítám, že rekonstrukce potrvá minimálně do července. Náklady dosahují asi osmnácti milionů korun.