Nejčastější otázka v Lubné zněla v sobotu jasně. Zvonil jsi? Zvonila téměř celá vesnice. Na tradiční vánoční výstavě se sešly stovky lidí. Letos ovšem akci obohatil pokus o rekord. Na nápad přišli členové kulturní komise. „Každý rok vyhlašujeme jinou soutěž, měli jsme třeba soutěž o nejkrásnější vánoční dárek nebo nejlépe ozdobený stromek,“ uvedla předsedkyně komise Irena Rensová.

Zvon vytvořil lubenský umělecký kovář Zbyněk Soušek. „Dělal ho čtyři dny. Vykoval ho z ocelové trubky. Zvon váží šest kilogramů, v průměru má osmnáct a vysoký je dvacet čtyři centimetry,“ popsal zvon starosta Lubné Josef Chadima. Sto minut znělo kulturním domem krásné zvonění.

Lubenští tak stojí za novým českým rekordem. „Jedná se o skvělý nápad a také nový ustavující rekord. Bude zapsaný do české knihy rekordů a kuriozit. Vánočních pokusů je více. V pátek jsme zkoušeli setkání co největšího počtu čertů na jednom místě. Ovšem, není to jen o prvenství. Cením si, že se lidé sejdou a spolu se pobaví,“ říká komisař a zakladatel agentury Dobrý den Luboš Rafaj, který vystudoval pedagogickou školu v Litomyšli.

Dražba zvonu v Lubné byla bouřlivá. Umělecký kousek nakonec získala za deset tisíc korun Marie Zoubková, rodačka z Lubné a manželka akademického sochaře Olbrama Zoubka. Zvon však ještě na výstavě darovala vesnici. Podle Ireny Rensové bude zvon stát na obecním úřadě v čestném místě. Za peníze z dražby koupí zastupitelé vánoční strom pro obec.