Žáci devátých ročníků se rozhodují, na které škole budou pokračovat ve studiu. Někteří ještě nemají představu, co by chtěli v budoucnu dělat. Odborníci jim vzkazují, aby si vybírali školu podle uplatnění na trhu práce. Zaměstnavatelé nyní shánějí především řemeslníky a techniky. V evidenci úřadu práce ale neskončí ani kuchaři nebo číšníci.

Studenti odborné školy v Poličce se po vhodné pracovní pozici ohlížejí už během studia. „Bavilo mě vařit už na základní škole. Navíc jsem chodila na brigádu do jedné restaurace, kde dodnes pomáhám na svatbách. Po ukončení studia tam se mnou počítají,“ říká druhačka Romana Daňková. O budoucnosti už má představu také Lucie Klimešová z Poličky. „Otec provozuje restauraci a od dětství mě k tomu vedl. Pomáhala jsem mu. Dodělám si maturitu, chci se stát mistrem ve svém oboru. Jednou možná převezmu otcovu živnost,“ míní Lucie.

O studium v Poličce se zajímají desítky školáků z celého kraje. Lákají je zajímavé kurzy a stáže v zahraničí. Z pobytu v cizině se nedávno vrátil mimo jiné Jan Drozd ze Svitav. „Strávil jsem čtyři a půl měsíce na řeckém ostrově Chalkidiki. Pracoval jsem v pětihvězdičkovém hotelu pro několik set lidí. Přivezl jsem si mnoho zkušeností a nové kombinace koktejlů,“ přibližuje stáž Jan Drozd. O zaměstnání se budoucí číšník nebojí. Dostal již několik vážných nabídek.

Možnost cestování a zajímavé soutěže lákají ke studiu v Poličce také Janu Bartošovou ze Svitav. Má šanci, že bude jednou ze sto osmdesáti studentů, kteří v září usednou do zdejších lavic. Pokud se absolventi snaží, najdou podle ředitele Borise Preislera práci vždy i v okrese.