Pod rukama budoucích cukrářů vznikají plechy plné lineckého, rohlíčků nebo trubiček. Další studenti se pustili do výroby náročnějších ručně dělaných pralinek. „Před Vánoci jedeme hlavně čajové pečivo, perníčky nebo pralinky s vánočními motivy, ale děláme i klasické zákusky. Práce je dost,“ přibližuje Božena Zahálková, která v poličské škole vyučuje odborný výcvik už přes třicet let. Lidé mají zájem o klasické cukroví, jako je linecké a perníky. Studenti se také učí pralinky s různými náplněmi.

Vánoční strom na náměstí ve Svitavách.
HLASUJTE: Vybíráme ten "NEJ" vánoční strom Svitavska i kraje

Ve výrobně se střídá zhruba stovka žáků, práce zastanou opravdu hodně. Poprvé tady dělá zákusek střechu Tereza Loskotová, ale více ji baví cukroví. „Děláme linecké, vosí úlky a nově koňakové špičky a indiánky,“ říká Tereza.

Po práci ve škole ji čeká druhá směna ještě doma. „Pečení vánočního cukroví mě baví i doma. Už odmalička jsem chtěla péct,“ dodává studentka.

Zdroj: Iveta Nádvorníková

Zájem roste

Zájem o cukroví z odborné školy v Poličce každý rok roste. „Za prosinec zpracujeme zhruba 120 kilo másla a 200 kilo cukru, možná i víc. Čajového pečiva letos uděláme asi 200 kilo a čeká nás i měkká cukrařina, to bude nějakých tři tisíce kousků,“ podotýká Zahálková.

I ve školní výrobně letos museli zareagovat na rostoucí ceny surovin a energií. „Ceny stoupají týden od týdnu, každá dodávka je dražší. Tím, že cukroví pečou studenti, můžeme ale mít jiné ceny než ostatní výrobci,“ vysvětluje Zahálková.

Bydlení. Ilustrační foto
Byt ano, ale bez trvalého pobytu. Majitelé si mnou ruce, Svitavy tratí miliony

Ve školní cukrárně nabízí kilo vánočního cukroví za 500 korun. „Nyní už jsme ve fázi, že končíme s příjmem objednávek, protože začínáme mít naplněnou kapacitu. Od září jsme už asi dvakrát zdražovali,“ potvrzuje Lubor Havlík, vedoucí odborného výcviku v poličské škole.

Ceny vánočního cukroví se v Pardubickém kraji pohybují okolo 700 korun, někteří cukráři nabízí kilo i za 1200 korun.