Pracovníci Městského muzea a galerie ve Svitavách a řada řemeslníků si pro nadšence do tvoření připravili čtyři dny plné workshopů a ukázek různých výtvarných aktivit. Každý den se zaměřují na jiné řemeslo.

Ve středu 12. července se soustředili na tisk, papír a knihařství. Návštěvníci si mohli vyzkoušet fotit s dírkovou kamerou, psát husím brkem nebo rákosovým perem, plést z papíru, ale také opracovat kámen.

„O kaligrafii se teď hodně mluví a já si ji chtěla vždycky vyzkoušet. Rozhodně to není to žádná sranda, hlavně tím husím brkem,“ komentovala jednu z tvořivých dílen Anežka, která si zkusila psát jak pravým husím brkem, tak rákosovým perem.

Na dalším stanovišti se návštěvníci mohli dozvědět z čeho a jak se vyrábí duběnkový inkoust. „Na dubovém listě se udělá kulička, za kterou může motýl žlabatka dubová. Motýl přiletí a zobne do toho listu. List se zblázní a začne dělat kuličku,“ popisuje jeden z řemeslníku proces vzniku duběnky.

Žlabatka se poté vrátí a do kuličky naklade vajíčko. Postupně rostoucí a vykrmená žlabatka opustí duběnku, která je pak nedílnou součástí inkoustu.

Na kovy a dráty se návštěvníci zaměří ve čtvrtek 13. července od 14 hodin do 18 hodin. Kdo však nestihne tyto dva červencové termíny, zoufat nemusí. Ateliéry budou otevřený ještě ve středu 9. srpna a ve čtvrtek 10. srpna a vstup je vždy zdarma. Více informací a program pro jednotlivé dny najdete na webových stránkách muzea.