V diskuzi jsme se s lídry zabývali tématy, jako je rychlostní silnice R35, parkování ve městě a také jsme podrobili zkoumání volební programy. Do debaty se také zapojili lidé z publika.

Parkování

Jedním z velkých témat v Litomyšli je bezesporu parkování. Zejména poté, co se do této problematiky „obuli“ před dvěma lety členové sdružení Patriot.

Jaromír Odstrčil (Věci veřejné): Je nutné udělat výhled na sto let. Řešení vidím v podzemních garážích, jako tomu je na západ od našich hranic.

Vojtěch Stříteský (TOP 09): Nechceme regulovat parkování na náměstí, kromě vytvoření klidové zóny u sochy Bedřicha Smetany. Navrhuji parkovací hodiny pro Litomyšlany. Vše je také o dodržování pravidel, na náměstí by měl být strážník, který vše pohlídá. Určitě není od věci přemýšlet o zásobování jen ve vymezených hodinách.

Petra Benešová (Generace 89): Litomyšl je krásná, ale ve všedních dnech je náměstí centrálním parkovištěm. Když nebude poblíž centra záchytné parkoviště, tak se problém nevyřeší.

Jindřich Petr („dvojka“ Zelená pro Litomyšl): Sterilní náměstí není náš cíl. Musí žít a lidé si život bez aut nedovedou představit. Podzemní parkoviště pod zámkem určitě ne. Naopak Kábrtplac by se měl pro parkovací dům využít.

Radomil Kašpar (KDU–ČSL): Parkování je problém náměstí. Máme na permanentky prodané dvakrát nebo třikrát, neplní regulační funkci. Parkovací dům na Zaháji by přišel na mnoho milionů korun, které nám nikdo nedá. Jsem pro progresivní parkovné, pod tlakem obchodníků jsme podlehli a cenu snížili, byl jsem proti změně vyhlášky. Doporučuji naučit se chodit pěšky, ač nejsem zelený

Miroslav Vacek (KSČM): Podzemní parkoviště by vyšlo neúměrně draho. Proto navrhujeme zredukovat průtah Litomyšlí na dva až tři pruhy a tam vybudovat parkoviště zhruba pro sto aut. Vícepodlažní parkoviště by mohlo vzniknout pod zeteškou. Průtah je závodní dráha. Osobáky se předjíždí s kamiony, je tam nepřehledná situace, zúžení by pomohlo.

Radek Pulkrábek (Patriot): Zpracovali jsme v roce 2008 materiál a upozornili jsme zastupitele na základní fakta, parkování má vliv i na zaměstnanost, přímý vliv na to kolik, zákazníků se do centra dostane. Je tu osm set pracovních míst, bylo by dobré si nezahrávat a brát celou věc vážně. Naráželi jsme na to, že není koncepce parkování a na té se ani nepracuje. Pro parkovací dům jsme navrhli objekt vedle Zlaté Hvězdy. Pod zeteškou často parkují kamiony, tak aby tam nestály vůbec, zabírají místo pro auta. Jsme také pro zavedení přenosných parkovacích karet.

Miroslav Brýdl (Nestraníci pro Litomyšl): V historických městech je parkování problém všude. Jsou drahé a levné varianty. U nemocnice je k dispozici plocha čističky odpadních vod. Takže parkovací dům by mohl být u nemocnice a druhý pod zámkem. Ale Evropská unie na to peníze nikdy nedá.

Dana Kmošková („dvojka“ ČSSD): Bydlím na náměstí, takže to vidím i z jiné stránky. Je tam tolik aut, že ani nemůžeme větrat a vyhodit z okna peřiny, jako to dělají jiné ženské. Malé obchůdky se uživí, když tam chodí lidé nakupovat. Možná by problém vyřešilo, kdybychom namalovali místa, ale to by bylo nevzhledné. A co třeba parkovací brány. Strážníci by určitě měli být důslední v kontrolách parkovného.
Michal Kortyš (ODS): Východisko vidím v nových technologiích, třeba placení přes textové zprávy, přenosné karty. Musíme koukat dopředu, parkovací dům je potřeba. Dům vedle hotelu Zlatá Hvězda ale byl k mání za cenu dvacet pět milionů korun, ale na to nemáme.

Co ve městě chybí?

Jaromír Odstrčil: V Litomyšli je špatná dopravní obslužnost a určitě je to také problém rychlostní silnice R35.

Vojtěch Stříteský: Mrzí mne, že ještě není rozhodnuto o vedení rychlostní silnice. Vybudování obchvatu Litomyšle je naše priorita.

Petra Benešová: Ve městě chybí startovací byty pro mladé rodiny a také program, aby tady návštěvníci zůstali více dní.

Jindřich Petr: Turistický ruch se odehrává především na zámku. V Litomyšli také chybí vodní prvky, máchadlo je špinavé a kašna na sídlišti vyschlá. Postrádáme také obnovitelné zdroje energie.

Radomil Kašpar: Měla by nás zajímat kolonka daňových příjmů, kde je velmi malá částka. A taky nás bude zajímat, kde ty peníze vezmeme.

Miroslav Vacek: V integrovaných obcích jde o řešení dopravy. Někde ještě lidé jezdí po polních cestách. Dokonce se nám stalo, že autobus nevzal maminku s kočárkem, protože byla hodně zablácená.

Radek Pulkrábek: V Litomyšli chybí parkovací domy, obchvat a cyklostezky. Také je potřeba naplnit průmyslovou zónu investory, kteří přinesou nová místa.

Miroslav Brýdl: Určitě je to rychlostní komunikace R35 a to, že není rozhodnuto o jejím vedení.

Dana Kmošková: Ve městě je málo pracovních příležitostí. Musíme se snažit, aby mladí lidé neodcházeli, aby tady pro ně byly startovací byty. Řešit musíme i kapacitu domova důchodců a více podpořit sociální oblast.

Michal Kortyš: Spoluprací s Povodím Labe je nutné popohnat výstavbu protipovodňových opatření. Také uvažujeme o účasti na veletrzích, kde nabídneme pozemky v průmyslové zóně.

Dokončení reportáže najdete v pondělním Svitavském deníku. Kulatý stůl v Litomyšl natočila i kabelová televize CMS. Reportáž uvidíte na litomyšlském programu ve středu od 20 hodin. Již nyní ale televize vysílá záznam kulatého stolu s lídry ve Svitavách.