Nejprve je zaměstnaly hlavně vyvrácené stromy, které spadly na komunikace.Po setmění pro změnu začala „úřadovat“ voda. V Litomyšli dokonce stavěli pytlové hráze.

Hned několik popadaných stromů bránilo motoristům při průjezdu mezi Lezníkem a Pohodlím. „Na silnici byly celkem čtyři stromy o průměru přibližně půl metru. Velitel zásahu na místě využil pomoci lesnické firmy. Ta uvízla s vozidlem pro přepravu kulatiny a nemohla tak pokračovat v cestě do Poličky,“ uvedla Vendula Horáková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Jakmile kmeny profesionální hasiči z Poličky odstranili, pokračovali do Sebranic. I tam vítr za sebou zanechal spoušť na vedlejší silnici v podobě deseti spadlých stromů.

Bez proudu

Zhruba ve stejný čas u Bohdalova nedaleko Městečka Trnávky další hasiči začali uklízet stromy a větve, které se dostaly do elektrického vedení. „Bez proudu zde bylo pětadvacet domácností,“ sdělila mluvčí energetiků Šárka Beránková. Hasiči museli podle operačního důstojníka v noci práci přerušit. Na odstranění havárie pokračovali až do včerejšího dopoledne. Do podobné situace se dostali technici energetiků také v Janově. Vyvrácený strom poškodil elektrické vedení, ale s těžkou technikou se na podmáčeném terénu k odstranění problémů v noci nedostali. Proud však nešel i jinde. Na Svitavsku třeba v Javorníku nebo na Moravskotřebovsku v Rychnově na Moravě, ale také v dalších obcích. „Někde lidé ani nezaznamenali, že došlo k přerušení dodávek. Zjistili to třeba až ráno podle ukazatelů na spotřebičích,“ řekla Šárka Beránková.

Vítr napáchal škody na zeleni přímo v centru Svitav. Jednotka dobrovolných hasičů ze Svitav vyjela před osmou hodinou večer na místní hřbitov. „Přes silnici naproti kapli pravoslavných spadla bříza. Vítr ji rozlomil,“ informoval velitel dobrovolných hasičů ze Svitav Petr Lédl. Na Olomoucké ulici pomáhali profesionálové. Ti také spěchali ke spadlému stromu v parku na Malém náměstí. Vítr javor doslova vylomil ze země. Hasiči odstranili větve, které přesahovaly až do hlavní silnice.

Meteorologové naměřili v pondělí kolem osmé hodiny večer poryvy větru, které doprovázely bouři, až o síle vichřice. „Zaznamenali jsme vítr o rychlosti 27 metrů za sekundu,“ potvrdil Josef Kadlec z meteorologické stanice v Nedvězím. Vítr tedy mimo obec „překročil povolenou rychlost“ na silnici, vanul v přepočtu rychlostí 97,2 kilometrů za hodinu. Kvůli bouřce byli v pohotovosti také členové aeroklubu v Poličce. Letiště ale nejsilnější poryvy minuly. Na Gajeru meteorologický radar zaznamenal silný vítr o rychlosti 13,6 metrů za sekundu.