Před sedmi lety, po smrti Václava Havla, vzniklo z vosku svíček velké srdce. Nachází se ve sklepení litomyšlského zámku, a protože srdce mezi lidmi ubývá, doplní to voskové stovky zrcátek.

Více srdce pro Václava Havla je výzva všem lidem, aby zasílali malá zrcátka. Roman Švejda, Lukáš Gavlovský a Josef Pleskot stojí za výzvou a chtějí oživit expozici voskového srdce i ideje Václava Havla.

„Napadlo nás, pojďme nechat to jedno jediné velké srdce, které je v zámeckém sklepení, odrážet v zrcadlech donekonečna mezi sebou, aby vzniklo nekonečné množství srdcí,“ přibližuje nápad jeden z autorů srdce Roman Švejda.

Osobní zrcátka mohou lidé posílat na Smetanovu Litomyšl. Další sběrné místo vzniklo v univerzitní knihovně v Pardubicích nebo turistickém infocentru v Peci pod Sněžkou, ve výtvarné dílně v Jánských Lázních a na dalších asi deseti místech v celé republice. Do výzvy se zapojila i Univerzita Pardubice. Všech sedm fakult věnovalo své zrcátko podepsané děkanem a rektorem.

Lidé mohou zrcátka posílat do 18. října. Samotná instalace začne ve sklepení zámku v Litomyšli 20. října a lidé novou expozici spatří poprvé 27. října. „Odhadem už máme jenom v Litomyšli asi 500 zrcátek. A na jiných místech nevíme, necháme se překvapit, kolik nám jich nakonec předají. Máme ale představu, kolik jich potřebujeme, a to je minimálně 1500. Výzvu ovšem nechceme nikdy přerušit, zrcátka mohou chodit dál a lze srdce časem doplnit. Může to být živá věc na několik let,“ dodává autor srdce Lukáš Gavlovský. Zrcátka vytvoří světelnou klenbu nad voskovým dílem ve sklepení. A všichni tam najdou to svoje i příběhy nebo vzkazy, které se zrcátky posílají.

„Dostal jsem zrcátko od své maminky, která ho dvacet let nosila v kabelce. To zrcátko našel můj táta ve Francii v lese a moje maminka ho věnovala na instalaci,“ dodává jeden z příběhů Lukáš Gavlovský.

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla se uskuteční den před 100. výročím vzniku samostatné Československé republiky 27. října ve 14 hodin.

Kamera. Ilustrační foto.
Litomyšl chce více kamer