S ubývajícím počtem narozených dětí ve svitavském okrese zaniklo množství školek a jeslí.

Politici přišli s návrhem, který by umožnil matkám umístit své dítě ve školce už od dvou let. Zatím se líbí jen školám s malým počtem dětí. „Děti ve věku okolo dvou a půl let jsou pro naši školku přínosem. Vyžadují větší nároky na pracovníky,“ řekla učitelka Jana Rédová z Březin. Návrh ale vyvolal velkou diskuzi. Vedení mateřských škol připadá nereálný. „Je to pro mě nepochopitelné. Návrh nemohl podat někdo, kdo prošel praxí. Byla bych pro to, aby se začaly znovu budovat jesle,“ uvedla Stanislava Kusá, ředitelka mateřské školy v Litomyšli.

Nutné přeškolení

V okrese není dostatek pedagogů pro práci s dvouletými dětmi. Ty totiž potřebují jinou péči než tříleté a starší. Zdravotní sestry v jeslích se staraly o kolektiv sedmi dětí. V mateřských školách má učitelka na starosti čtrnáct i více dětí. „Pokud nám stát přispěje na zaškolení pedagogů, tak proč ne. Dívám se na to ale dost skepticky,“ dodala Hana Kotoulková, ředitelka mateřinky v Moravské Třebové.
Kromě nezaškoleného personálu vidí odborníci další problém v nedostatečné kapacitě škol pro umístění dvouletých dětí. „V naší školce máme v současné době dvacet osm dětí. Nedovedu si představit, že by mezi nimi byly děti v plenkách. Pokud potřebuje maminka nastoupit do zaměstnání, ráda jí vyjdu vstříc,“ sdělila Petra Zubčeková, ředitelka mateřské školy ve Svitavách. Úředníci na radnicích ve svitavském okrese také návrhu nefandí. „Myslím si, že pro děti do tří let je dobré zůstat doma s matkou,“ tvrdí Jiří Petr z odboru školství ve Svitavách.

Nejsou volná místa

Obce nemají kapacitu k umístění dvouletých dětí. „Spočítala jsem volná místa ve školkách a dvouleté děti. Kdyby se matky rozhodly dát je do školky, neměli bychom pro ně místo,“ sdělila Milada Nádvorníková z odboru školství v Litomyšli.
Mnoho matek řeší dnešní zhoršenou situaci nástupem do zaměstnání. Co čeká jejich děti, se zatím neví.