„Kostel se totiž opravoval naposledy před padesáti lety, ale věž byla původní," připomíná farář Zdeněk Šilhánek z Římskokatolické farnosti ve Svojanově, který se stará také o kostel ve Vítějevsi.

Věž se v posledních letech nakláněla a také praskala. Vloni bylo nutné provést statický průzkum, aby se zjistil aktuální stav věže. Ten ukázal, že věž by bez urychlených úprav nemusela vydržet.

Statik zjistil, že střecha i trámy byly v dezolátním stavu. Proto se v uplynulých měsících pracovalo na výměně dřevěné konstrukce i trámů. V současnosti už pokrývači pracují na výměně střechy. „Tu původní nahradí měděná. Bylo důležité udělat nové opláštění věže, jak dřevěnou část, tak také z jiných materiálů. Ještě počítáme také s tím, že kostelní věž dostane i novou fasádu," říká starosta Vítějevsi Petr Havlíček.

Kostel svaté Kateřiny ve Vítějevsi je chráněnou kulturní památkou. Kromě toho se pracuje také na úpravách základů. Opravy vyjdou na osm set tisíc korun, na něž farnost obdržela dotaci z Ministerstva kultury. Deset procent částky, tedy osmdesát tisíc korun, ještě připlatí obec. Kostel ve Vítějevsi byl před mnoha stoletími vybudovaný na bývalém hřbitově. Měl také své zvláštní místo.

Kostel prochází celkovou renovací, nejvíce trpěla původní věž ze čtrnáctého století. „Je to i kvůli základům, s nimiž si tehdejší stavebníci nelámali hlavu a měli také jiné technologie," připomíná farář. Kulturní památka byla za dob Karla IV. vyhledávaným místem. „Velmi ctil dvě světice – Kateřinu Alexandrijskou a svatou Barboru. Objekty po nich pojmenované byly památné a významné," upozorňuje farář Zdeněk Šilhánek. Přitom býval malým kostelíkem, kde však bylo neustále plno. Během staletí se různými způsoby renovoval a rozšiřoval až do dnešní podoby. Zajímavý je také tím, že se právě vystavěl na bývalém hřbitově. „Během nynějšího výkopu základů se objevily i nějaké kosti," dodává starosta Vítějevsi Petr Havlíček.

Rekonstrukcí kostelní věže, trámů a fasády však ještě práce na historickém objektu zdaleka nekončí. Vítějeveský kostel je známý i pestrými freskami, které v budoucnu budou potřebovat také zásah. „Peněz bohužel není mnoho, takže všechno musí jít postupně podle finančních možností," uzavírá Zdeněk Šilhánek z Římskokatolické církve na Svojanově.