Vichřice, která se minulý týden přehnala přes území České republiky, poznamenala nejen osudy mnohalidí, ale i zvířat. Stovky jich zahynuly a další desítky skončily v záchranných stanicích. Ve Vendolí u Svitav se už přes týden starají o několikadenní mláďata veverky.


K záchranářům se mláďata dostala z České Třebové. Vítr tam porazil mohutný strom, v jehož koruně měly veverky hnízdo. Šest mláďat zahynulo, dvě se podařilo zachránit. „Vyhráno ještě nemají, zatím se snažíme udržet jim stálou teplotu a přivést je na speciální stravu. Pokud zvládnou příštích deset dnů, budou z nejhoršího venku,“ přibližuje osud malých veverčat vedoucí záchranné stanice Josef Zelený.


Malá veverčata, která jsou ještě slepá, se musí krmit pravidelně po dvou až třech hodinách. „Od vichřice jsme se ještě pořádně nevyspali. Sice se v krmení střídáme, ale i tak nemáme čas se zastavit ani v noci,“ konstatuje Zelený.

V péči jeho záchranné stanice se minulý týden ocitlo také několik mláďat špačka či rorýse. „Zraněných živočichů byly desítky, k nám se jich dostal jen zlomek. A to i přesto, že lidé volali prakticky nepřetržitě,“ podotýká Zelený.
Ani jedno z mláďat, které po vichřici skončilo v záchranné stanici, se už nikdy nepodívá do volné přírody. „V zajetí si zvyknou na člověka a přijdou o přirozené instinkty. Ve volné přírodě by se tato mláďata stala snadnou kořistí,“ dodává Josef Zelený.

René Flášar