Hluk? Menší než od automobilů

Jeden z hlavních propagátorů větrné energie, Jaroslav Drozdek, se však myšlenky na výstavbu stožárů nevzdává. „Pokud postavíme park v Koclířově, získáme významný příspěvek do rozpočtu,“ argumentuje exstarosta a současný radní Drozdek. Spoluobčany, manžele Augustovy, ovšem na peníze nenalákal. Poukazují na zdravotní rizika, hlučnost, ale zejména na zničení rázu krajiny. Jejich obavy vyvrací Josef Němec, který bydlí nedaleko vrtulí. Tvrdí, že daleko více hluku se nese z nedaleké hlavní silnice, kudy projedou desítky tisíc automobilů od Moravské Třebové do Mohelnice. Nové technologie totiž zaručují minimální hlučnost vrtulí, což potvrzují i aktivisté z Hnutí Duha. Bez akustické studie by jevíčská firma S plus M nepostavila ani jeden stožár. Předcházejí tak riziku, že by hygienici zastavili provoz větrných elektráren.
„Ke svícení loučemi se nikdo nevrátí,“ připomněl ředitel firmy Martin Hofman z Jevíčka. „Požadujeme luxus a nadstandard, ale nikdo z nás nechce nic obětovat,“ poukazuje na změny ve společnosti ředitel Hofman. Krajinný ráz podle něho naruší každá stavba, větrné elektrárny nevyjímaje.
Výjezd Koclířovských do Gruny, pod nímž Žipotín spadá, se stal tribunou názorů. Exkurzi považoval koclířovský starosta Bohumil Kysílko za tendenční:
„Nepřesvědčila mě o zrůdnosti a zbytečnosti těchto monster.“ Koclířovský rodák Albín Huschka naopak považuje větrníky za majestátní stavby, které by si hned postavil na své zahradě, jen kdyby to legislativa umožňovala.
K největším loňským akcím ČEZu patřilo připojení tří lokalit větrných elektráren v okresech Ústí nad Orlicí a Svitavy.