Krajské kolo soutěže Vesnice roku zná svého vítěze a další úspěšné obce. Zlatou stuhu ve středu odpoledne převzal František Bartoš, starosta Poříčí. Pravě tato obec se čtyři sta šedesáti obyvateli je podle odborné komise nejhezčí v Pardubickém kraji.

Před dvaceti lety se Poříčí odtrhlo od Dolního Újezdu a začalo si rozhodovat o své budoucnosti. „Titul Vesnice roku považuji za ocenění dvacetileté práce. Od roku 1990 vesnice zaznamenala výrazné změny, a to i v myšlení lidí. Dohromady to dává skvělý výsledek,“ uvedl starosta František Bartoš.

Zatímco z jiných vesnic lidé utíkají do měst, Poříčí tento problém neřeší. Nabízí parcely a vyžití pro mladé lidi. A jak říká osmnáctiletý František Herynek, žije se tu výborně. Pospolitost a krásu vesnice, kde najdete i roubenky, zaujala rovněž komisi soutěže a hosty slavnostního vyhlášení. „V posledních letech udělali v Poříčí velký pokrok, obec se proměňuje k lepšímu. Vesnice, která dbá na tradice a sousedské společenství, zkrásněla. Je za tím potřeba vidět konkrétní, mnohaletou práci lidí ve vedení obce, ale i všech dalších obyvatel, kteří umí přiložit ruku k dílu,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.
Za vítězství v krajském kole Vesnice roku získá Poříčí milion korun. Peníze investují do dalšího rozvoje.

Nejhezčí obec v Pardubickém kraji Poříčí u Litomyšle zažívá dny plné oslav. Ve středu přivítalo gratulanty na oficiálním vyhlášení výsledků soutěže, za týden uspořádají veselici pro všechny občany. Pak ale přijde zase práce.

Za vítězství získají dotaci milion korun. „Peníze určitě investujeme do dalšího rozvoje obce. Konkrétní cíle zatím nemohu říci, bude o nich rozhodovat zastupitelstvo. Rozhodně ale chceme pokračovat v přípravě stavebních parcel, aby lidé neodcházeli a měli kde stavět. S tím souvisí i úpravy prostranství, stavba chodníků. Uvažujeme o vybudování pěší zóny a parkových úpravách. Odměnu ale pocítí také mládež, senioři a spolky. Díky patří lidem, protože jsme jeden velký tým,“ sdělil poříčský starosta František Bartoš.

Je to o lidech

V letošním roce se do soutěže v Pardubickém kraji přihlásilo dvacet šest obcí. „V letošním roce se zúčastnilo více obcí než vloni. Všem starostům je třeba poděkovat za to, že se rozhodli přihlásit do soutěže. Jako zemědělec mám také radost z toho, že máme v našem regionu obce, jako jsou Jaroměřice, kde skvěle pečují o zeleň a životní prostředí,“ uvedl krajský radní Václav Kroutil, zodpovědný za oblast venkova a zemědělství. To, jak vesnice vypadají, je podle Jiřího Řezníčka z komise soutěže zásluha i občanů. „Soutěž je o lidech na vesnicích. Bez nich by to nešlo. O malých obcích se moc neví a soutěž Vesnice roku je ideální příležitost pro prezentaci. Úspěch je pak povzbuzením i pro další obce. A jaké vesnice jsou? Prostě úžasné. Je obdivuhodné, co dokáží udělat z mála,“ řekl Jiří Řezníček.

I oslava titulu v Poříčí byla o místních lidech. Ti se totiž podíleli na zábavném programu. Karel Herynek předvedl jódlování, se kterým uspěl na soutěžích v celé zemi a dokonce drží český rekord. Na louce ukázal své letecké modely Vlastimil Vostřel, který je mimo jiné republikový mistr. V obci to však žije pořád. „Příští týden máme v plánu pořádnou veselici pro všechny naše obyvatele. Všichni máme z výhry velkou radost,“ dodal starosta František Bartoš.

Jak se vám žije v nejhezčí obci?

Lucie Lněničková, 32 let
Poříčí

V Poříčí oceňuji především příjemnou rodinnou atmosféru. Jako mámě se mně líbí také krásné dětské hřiště. Do obce jsem se přivdala jako holka z města z Pardubic, ale lidé mě hezky přijali a jsem tady maximálně spokojená.


František Herynek, 18 let
Zrnětín

Žije se tady krásně, prostě perfektně. Od té doby, co máme současného starostu Františka Bartoše, tak je vážně fajn. Cením si hlavně toho, co dělá pro lidi a že se v obci něco děje a opravuje se. Doopravdy mi tu nic nechybí.

Oceněné obce v kraji

Poříčí – vítěz soutěže v Pardubickém kraji, zlatá stuha
Janov – bílá stuha za práci s mládeží
Jaroměřice – zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí
Lukavice – modrá stuha za společenský život
Úhřetice – oranžová stuha za spolupráci se zemědělským subjektem

diplomy:
Spojil – za dlouhodobý rozvoj obce
Rokytno – za spolupráci s podnikatelskými subjekty
Kamenec – za podporu volnočasových aktivit
Trstěnice – za podporu kulturních zemědělských tradic
Dětřichov – za rozvoj obce
Morašice – za příkladnou spolupráci se školou
Svinčany – za spolkovou aktivitu
Semanín – za péči a nauku o životním prostředí
Koclířov – za péči o seniory
Slatina – za komplexní vyřešení infrastruktury obce
Budislav – za příkladnou spolupráci obce s hasiči
Dříteč – za přístup obce k rozvoji společenského života
Biskupice – za lidovou tvořivost
České Heřmanice – za rozvoj obce
Pustá Kamenice – za podporu rekreačních sportů
Mistrovice – za pospolitost občanů
Ostrov – Skokan roku
Rohovládova Bělá – za vedení obecní knihovny
Jaroměřice – za vzorné vedení obecní kroniky
Kostěnice - za rozvíjení tradic
Horní Ředice - za kvalitní květinovou výzdobu
Voleč - Cena naděje pro živý venkov

Stuhy zdobí Janov i Jaroměřice

Komise soutěže Vesnice roku ocenila stuhami i další obce z Pardubického kraje. Bílou stuhu za práci s mládeži převzal starosta Janova Miloš Štika. Připomněl, že o mládež se starají v Janově hasiči i sportovci. Zelenou stuhu za péči o životní prostředí si z Poříčí odvezl Rostislav Grulich, starosta Jaroměřic. Oranžovou stuhu získaly Úhřetice, a to za spolupráci se zemědělským subjektem. Modrá stuha za společenský život patří Lukavici.