Tři zastupitelé se v červnu vzdali svého mandátu. „Uvedli, že odstupují ze závažných důvodů. Zřejmě proto, že se do zastupitelstva po dvanácti letech dostali čtyři jiní lidé,“ uvedla místostarostka Martina Trčková (ČSSD).

Již měsíc před tím odvolalo zastupitelstvo z pozice starosty Oldřicha Bušinu. Podle místostarostky za špatné hospodaření v roce 2010 musí obec zaplatit pokutu a jeho odvolání bylo tedy na místě.

Bývalý starosta reagoval tím, že složil mandát. „Obviňují mě z toho, že rozkrádám obec. Prohlásili, že za dvanáct let se v obci nic neudělalo. Ale není to pravda. Světili jsme prapor, opravili hasičárnu, kompletně jsou hotové obecní cesty,“ vysvětlil exstarosta. Druzí dva nezávislí se k němu připojili. „Říkali už po volbách, že pokud nepůjdu dál já, odstoupí taky. Když jsem oznámil, že končím, skončili,“ podotkl Oldřich Bušina.

Po odstoupení tří nezávislých zastupitelů zůstali ve vedení obce jen čtyři za ČSSD. Odstupující neměli náhradníky. Počet zastupitelů se dostal pod hranici pěti lidí, kterou stanoví zákon.

Po loňských volbách se zastupitelstvo v Radkově částečně vyměnilo. „Chceme vesničku dát trochu dohromady. Než něco začneme dělat, musíme napravit chyby z předchozích let. Někteří lidé to berou, že vytahujeme špínu,“ míní místostarostka Martina Trčková. Oldřich Bušinatvrdí, že má svědomí čisté. „Myslím si, že volby ukáží, co občané Radkova chtějí,“ dodal Bušina.

Ze sedmičlenného zastupitelstva zůstalo v Radkově čtyřčlenné torzo. Zákon o volbách však hovoří minimálně o pěti. „To je zákonný důvod pro vyhlášení nových voleb,“ uvedla Zuzana Nováková z oddělení komunikace kanceláře hejtmana Pardubického kraje. O nové volby požádala místostarostka. Kdy budou, je otázkou. Podle odhadů by se měly konat v září, nebo v říjnu, případně v lednu příštího roku. „Dosud nebyly ministerstvem vnitra vyhlášeny, neznáme termín jejich konání,“ dodala Nováková.