V Městečku Trnávka proto už před lety investovali do měřičů rychlosti, v Jedlové u Poličky koupili před měsícem umělé policisty a v Dolním Újezdu uvažují o tzv. rychlostním semaforu.

Přes Jedlovou vede poměrně rovná a široká silnice. Doslova svádí sešlápnout pedál plynu více, než je dovoleno. Místní lidé tu mnoho let „bojovali“ s řidiči, kteří si z padesátky nic nedělají. Situace se ale před měsícem změnila. Hned za značkou s názvem obce číhá policista v reflexní bundě a bílé dopravácké čepici. Vypadá jako skutečný, ale je umělý. „Koupili jsme dva policisty. Auta jezdila přes obec rychle, denně jich tu projede opravdu hodně. Na rovince přes vesnici se padesát skutečně nejezdí. Umělí policisté ale na řidiče působí, osvědčili se nám,“ říká jedlovský starosta Radomil Horníček. Jedlovou hlídají policisté už měsíc. Za tu dobu se na nich ale stihli podepsat i vandalové. „Jednoho nám ukradli, ale naštěstí jsme ho našli v Poličce. Pak se ho snažili uříznout a zničit, ale nepodařilo se jim to,“ dodává Horníček. Pirátům silnic se nelíbil před časem ani nápad obyvatel Mikulče u Svitav. I tady lidé řešili problémy s rychle jedoucími auty. Na autobusovou čekárnu proto místní připevnili starou televizi, která z dálky připomínala radar. Na psychiku řidičů opravdu působila a ti už na kraji vesnice prudce brzdili. Trik ale brzy prokoukli a později někdo televizor ukradl.

Radar se osvědčil v Městečku Trnávka. „Instalovali jsme ho asi před sedmi lety a máme s ním dobré zkušenosti. Má psychologický efekt a člověk zpomalí. V poslední době se však setkáváme stále častěji s tím, že ho řidiči nerespektují. Mnohem lepší je, když v obci měří rychlost policie,“ sdělil Václav Neubauer z Městečka Trnávky.

Policie však v obci nemůže hlídkovat každý den. „Chápeme, že kapacity policie jsou omezené,“ tvrdí Stanislav Hladík, starosta Dolního Újezdu, kde rovněž řeší problém s rychlostí. Policisté však do obcí přijíždějí a provádějí jak noční kontroly, tak dohled ve dne. „Naší prioritou je měření rychlosti na silnicích prvních tříd, ale cestou zpět jezdíme přes vesnice, takže kontroly provádíme i tam. Snažíme se zajíždět průběžně do všech vesnic ve svitavském okrese,“ uvedl Richard Bálek ze svitavské dopravní policie.

Je to problém

V Dolním Újezdu nyní přemýšlejí, jak vyzrát na řidiče, kteří nerespektují povolenou padesátikilometrovou rychlost. Včera u základní školy hlídkovala policie, a to v rámci preventivní akce Zebra se za tebe nerozhlédne. A policisté se přesvědčili, že dětí tudy chodí přes frekventovanou silnici poměrně dost. Žlutá vesta u silnice budila respekt. Rodiče se shodují, že by bylo potřeba, aby tu stávali častěji. Provoz na průtahu Dolním Újezdem je totiž poměrně hustý. „Ano, rychlost aut je u nás problém. Mluvili jsme o tom jak v radě, tak i v zastupitelstvu,“ říká starosta Stanislav Hladík. V rámci rekonstrukce silnice druhé třídy ve směru na Proseč připravují bezpečnostní opatření. Půjde mimo jiné o snížení rychlosti v centru obce a případně usměrnění aut. Obytná zóna ani obchvat nepřichází v úvahu, ale snížení rychlosti na čtyřicet kilometrů za hodinu reálné je. „Příští rok dokončíme kanalizaci a čistírnu odpadních vod, takže pak počítáme s těmito úpravami,“ vysvětlil Hladík. V současné době mnoho obcí instaluje u příjezdů informační radary, které šoférům ukazují aktuální rychlost. Řidiči si na ně ale už zvykli a nedonutí je ubrat plyn. „Lepší jsou tzv. rychlostní semafory, na nichž stále svítí zelená, ale pokud někdo překročí rychlost, padne červená,“ míní Stanislav Hladík. Tento typ semaforu potkají řidiči v Pardubickém kraji například v Hrochově Týnci na Chrudimsku.