Lidé v malých obcích ve svitavském okrese se obávají rušení pošt a zhoršení dostupnosti služeb pošty. Omezení se letos dotkne hned několika vesnic.

Své zkušenosti už mají s omezením pošty na Moravskotřebovsku. V okolních vesnicích kolem Moravské Třebové pošta své provozovny zrušila, ve městě funguje jen jedna pošta a lidé si stěžují na úroveň poskytovaných služeb. Musí dlouho čekat, než se vůbec dostanou k okénku a doporučený dopis nebo peníze poukázkou pošlou.

Dlouhé čekání

„U nás, v Boršově nebo v Kunčině Česká pošta svoji pobočku zrušila a kapacita provozovny v Moravské Třebové rozhodně nestačí k plynulému vyřízení záležitostí. Z vlastní zkušenosti vím, že lidé čekají, než se dostanou k okénku až půl hodiny a někdy i déle," řekl starosta Útěchova Ladislav Šafr. Systém, který v Třebové pošta zavedla je podle něho špatný. „Je tam otevřených málo obslužných míst a tak je čekací doba dlouhá," rozhořčeně konstatoval starosta Šafr.

Zda se zrušení pošty týká také Rychnova na Moravě, starosta Milan Hána zatím neví. Ale již od loňského roku pošta v obci omezila otevírací dobu. Je přístupná v pondělí a ve středu a ostatní dny jen odpoledne. Jako v mnoha jiných obcích objíždějí Rychnov pošťačky v autě. „Zatím nic nevíme, ale jsme samozřejmě proti tomu, aby se tady pošta zrušila," říká starosta Milan Hána.

S lidmi v malých obcích sympatizují i ti, co bydlí ve městech. „Není dobře, když má člověk dojíždět kvůli všemu do Svitav nebo jiného města. Kdybych bydlela v obci, které se to týká, zlobila bych se," říká Josefína Vacková ze Svitav.

Partnera nechtějí

Česká pošta jedná se starosty vesnic o zavedení systému Partner. Jde o přesun služeb pošty třeba do místního obchodu. Ve svitavském okrese pošta na tento rok vytipovala osm vesnic, kterých se návrh týká. V inkriminované tabulce je i Pustá Kamenice. „Byl u nás s nabídkou oblastní ředitel České pošty. Systém Partner zásadně odmítáme, chceme poštu na poště a ne v obchodě. Nic měnit nechceme. přesto ale pošta snížila pošťačce úvazek a zkrátila od dubna otevírací dobu. Dopoledne bude pošta otevřená jen hodinu. Zatím jsme se razantní změně ubránili, ale uvidíme, co bude dál," řekl Jaroslav Sklenář, místostarosta Pusté Kamenice. Přesunu pošty do obchodu se naopak zcela nebrání v Němčicích. Vidí v tom možnost, jak zachovat rozsah služeb pro občany.

Pošťačky v autech

Česká pošta omezuje svoje služby i ve velkých vesnicích. V Dolním Újezdu, kde žijí dva tisíce lidí, přestaly dopisy nosit pošťačky s taškami, ale nahradily je dámy v automobilu.

Zrušit pobočku a nahradit jí výdejním místem chce Česká pošta také v Biskupicích u Jevíčka. „Lidé v obci jsou rozzlobeni," sdělil starosta Biskupic Dalibor Šebek. Vedení obce jedná s Českou poštou o zachování provozovny, ta zatím jen zkrátila provozní dobu na dvě hodiny denně. „Víme, že podle nové vyhlášky ji může zrušit, protože nejbližší pošta je do deseti kilometrů, a to v Jevíčku," uznává biskupický starosta. Neví, kde by eventuálně výdejní místo, které by nahradilo klasickou poštovní provozovnu, mohlo být. „Jako starosta nechápu, že stát na jedné straně dává peníze na podporu venkova, na druhé ve vesnicích ruší služby. Je pak těžké přesvědčovat mladé lidi, aby zůstali žít na vesnici," povzdechl si starosta Šebek. Poště přitom obec poskytuje bezplatný nájem, náklady má jen na energie, přesto chce v Biskupicích provozovnu zrušit a nahradit ji výdejním místem. To se lidem nelíbí.

(ap, jik, dol)

Pošty, které letos čeká změna

Biskupice
Březina u Moravské Třebové
Březiny u Poličky
Cerekvice nad Loučnou
Jarošov u Litomyšle
Němčice
Pustá Kamenice
Trstěnice

Pobočky mění formu obsluhy

Pošta neruší pobočky, ale chce měnit formu jejich obsluhy. To znamená, že obci nabídneme zřízení výdejního místa nebo Pošty Partner, a to podle poptávky po poštovních službách. Česká pošta i v letošním roce pokračuje v optimalizaci poštovní sítě v rámci projektu Pošta Partner. Od roku 2009, kdy projekt vznikl, máme po celém území České republiky 82 poboček typu Výdejní místo nebo Pošta Partner. Na letošní rok bylo pro jednání o změně formy poštovní obsluhy v rámci tohoto projektu vytipováno v okrese Svitavy celkem osm poboček.

Všechny franšízy České pošty fungují na základě smluvního vztahu, kterým je Smlouva o zajištění služeb pro Českou poštu. Poštovní služby v obci zůstanou zachovány. Pošta nehledá nové cesty, v podstatě se inspirovala evropskými zkušenostmi. Jako příklad lze uvést Rakousko – má přibližně stejný počet obyvatel a přitom rakouská pošta z 2000 poboček provozuje přímo jen 581.

Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty

Souhlasíte s rušením pošt v malých obcích?

close kleinbauerová zoom_in

Zdeňka Kleinbauerová

důchodkyně, Svitavy

Nelíbí se mi to. Pokud bych bydlela v obci, které se to týká, zlobila bych se. Bydlím v Lánech, taky tam bývala dřív pobočka, teď musím až do centra.

close štěpánková zoom_in

Danuše Štěpánková

důchodkyně, Svitavy

Mě se to netýká, ale myslím, že rušení pošt je hloupost. Všude se šetří, ale ti nahoře nešetří. Starší lidé to na venkově mají těžké. Autobusy se ruší…

close kolář zoom_in

Ladislav Kolář

důchodce, Vendolí

Bydlím ve Vendolí. Nevím, jestli se u nás bude rušit. Ale říká se to. Dostat se do Svitav… Autobus je čím dál dražší, navíc je ruší. Měli by to nějak zařídit.

close tomšů zoom_in

Jaromír Tomšů

důchodce, Svitavy

Nelíbí se mi to. Pošta má být dostupná. Netýká se mě to, bydlím ve Svitavách. Ale aby třeba starší lidé kvůli balíčku museli jet až do Svitav.

close buršová zoom_in

Marie Buršová

důchodkyně, Hradec n. S.

U nás jezdí auto pošty. Dováží nám i důchody. Ale myslím si, že se to musí hrozně prodražit. Zrušená u nás pošta není, je jen omezená.

Ptala se: Tereza Dolinová