Chcete mít v létě skutečnou Havaj? Pak na nic nečekejte a zastavte se u nás pro peníze. Zhruba v tomto duchu láká v těchto dnech na úvěry jedna z bank. Hotovostní půjčky nabízí kromě renomovaných finančních ústavů i další společnosti. Slibují získání peněz na cokoliv. Stačí vyplnit formulář na internetu nebo zatelefonovat a snadná cesta k penězům je otevřená. Jenomže. Dokud lidé úvěry mohou splácet, je vše v pořádku. V okamžiku, kdy se však peněz na umořování dluhů nedostává, nastane problém. Čím dál častěji se s ním začínají nešťastní lidé obracet na krizové centrum. Ocitají se totiž ve velmi nepříjemných situacích. „Obrátila se na nás třeba žena, které věřitel vyhrožoval. Volal jí, že pokud nezaplatí do určité doby, vyvěsí letáky s jejím jménem a informací, že je dlužníkem, po celém městě,“ přiblížila Tereza Haasová z krizového centra. Věřitelé totiž neváhají vylepit plakáty třeba v okolí bydliště dlužníka. Do Centra J.J. Pestalozziho přišla i žena, která pobírá dávky v hmotné nouzi. Vzala si hned několik půjček. A k tomu na úvěr kuchyňský robot za 25 tisíc korun. Ten nesplácela. Pak jej kvůli nedostatku peněz prodala za tisícovku. Zbyl jí jen dluh, pokuty a poplatky za exekuční řízení v celkové výši padesát tisíc korun.

Podle vedoucí svitavského krizového centra Ireny Valtové přichází průměrně kvůli potížím s dluhy každý pracovní den jeden člověk. „Zatím je to jedna z nejfrekvento­vanějších služeb, které poskytujeme,“ řekla vedoucí krizového centra Irena Valtová.

Dlužníci přichází s prosbou o pomoc do krizového centra pravidelně. Většinou se jedná o lidi, kteří jednají impulzivně. Zláká je vidina rychle nabytých peněz. Přichází však i starší lidé, kteří potřebovali na něco půjčit a si vzali první úvěr. Nedošlo jim, že nebudou mít na splátky. Někdy ani nečtou smlouvy. Množství klientů tak ani nemá přehled komu, co dluží. „Nevyznají se. Chodí jim jedno upozornění za druhým, exekuční příkazy, kterým nerozumí,“ uvedla Irena Valtová. Většinou do centra dorazí se štosem papírů. Těmi se musí pracovnice „prokousat“ a pak zpřehlednit klientovi situaci. „Zjistíme kolik a komu dluží. Pomáháme jim navázat kontakt s věřiteli, aby se dohodli na splátkových kalendářích. Případně nabídneme pomoc právníka,“ dodala Valtová. Ten může pomoci i s osobním bankrotem, o který dlužníci žádají. To však není snadná ani rychlá záležitost. Navíc na něj nedosáhne každý. Jen ten, kdo je schopen uhradit zhruba třetinu dluhů. Z klientů, kteří o něj žádali, se zatím netýkal nikoho.