První kolo voleb sice kvůli pracovní vytíženosti nestihla, ale její čeští přátelé ano. A jak říká, Miloše Zemana rozhodně nevolili.
„Češi tady v Austrálii pořádali jakési svozy k volbám. Sledujeme situaci doma, i když tam teď nejsme,“ říká Lucie.

Sama první kolo voleb nezvládla a je jí to moc líto. Sčítání hlasů ale na internetu bedlivě sledovala a doufala, že až se v Austrálii probudí, bude ji čekat milé překvapení. To se ale bohužel nekonalo. „Nadšená opravdu nejsem, co se týká Zemana. Přiznejme si to na rovinu, dědula sotva chodí a udělal už tolik ostudy během uplynulých pěti let, že už by se mohl uklidit do důchodu. Věřím ve druhé kolo voleb,“ píše ze Sydney Lucie Havlíčková (na snímku).

Lucie Havlíčková.Zdroj: archivA doufá, že za čtrnáct dní stihne v Austrálii na konzulátu odvolit. „Snad se tam dostanu, to už budu volit v Queenslandu,“ dodává mladá žena.

U Čechů v Austrálii jasně zvítězil Jiří Drahoš. Miloš Zeman naopak propadl. K urně tady přišly stovky lidí. „Není mi jedno, co se děje v České republice. Letos nebylo těžké vybrat z kandidátů,“ řekl Honza.

Problém s výběrem neměla ani Hanka, která sice v prvním kole volila v Austrálii, kde několik týdnů pobývá s přítelem, ale druhé kolo už stihnou doma v Čechách. Jiří musel s hlasem pro Pavla Fischera cestovat kilometry daleko. A stejnou cestu podnikne i ve druhém kole, kdy prý samozřejmě podpoří Jiřího Drahoše a věří, že tak učiní i většina krajanů v Austrálii.

Volby 2018: Austrálie, OceánieÚčast: 54,93 %
1. Jiří Drahoš  (37,77 %, 122 hlasů)
2. Pavel Fischer (24,77 %, 80 hlasů)
3. Marek Hilšer (13,31 %, 43 hlasů)
4. Michal Horáček (12,38 %, 40 hlasů)
5. Miloš Zeman (6,5 %, 21 hlasů)
6. Mirek Topolánek (3,41 %, 11 hlasů)
7. Jiří Hynek (1,55 %, 5 hlasů)
8. Vratislav Kulhánek (0,31 %, 1 hlas)
9. Petr Hannig bez hlasu