Někteří se vydali na mši do Brna, jiní si nenechali ujít bohoslužbu ve Staré Boleslavi. Mezi poutníky byly také desítky věřících ze svitavského okresu.

Hana Frančáková z koclířovské Fatimy se vypravila za papežem na letiště do Brna. Získala totiž osobní pozvání mezi hlavní hosty. V pondělí si nenechala ujít ani mši ve Staré Boleslavi. „Mezi mladými jsem běžela až k samotnému Svatému otci. Dívala jsem se do jeho tváře a silně se mi vybavila chvíle před dvěma lety na audienci v Římě, kde jsem s ním mohla hovořit za Světový apoštolát Fatimy. Tehdy jsem mu řekla: „Svatý otče, my vás zveme k nám do České republiky, přijeďte prosím.“ Podal mi tehdy ruku a usmál se. Byla jsem v tu chvíli šťastná,“ vzpomíná Hanka Frančáková. Na obrovském prostranství Proboštské louky bylo v neděli slyšet: Dívej, tam je. No to je úžasný! Já ho vidím, já ho vidím. Lidé jásali, mávali vlajkami a volali: „Benetetto, vítej u nás!“ „Jsem šťastná, že jsem mohla být při tom, součástí velké radosti, která září všem v očích a je odleskem radosti v očích našeho milovaného Svatého otce,“ dodává Hanka Frančáková.

Požehnal kříži

Papež Benedikt XVI. požehnal desítkám předmětů, které dovezli věřící. Mezi nimi byl také kříž z věže děkanského kostela svatého Jakuba Staršího v Poličce. „Věž se v současné době opravuje. Kříž jsme snesli a čeká ho zlacení. Požehnal mu papež, to mě těší jako občana i jako starostu,“ sdělil Jaroslav Martinů. Kříž byl nejdelším předmětem, měří totiž 3,3 metru.

Za papežem jel s poličskými věřícími do Staré Boleslavi také Miloslav Zezula z Poličky. Dostal se ke Svatému otci na metrovou vzdálenost. „Je to nezapomenutelný zážitek a nepopsatelný pocit octnout se tak blízko nástupce Ježíše Krista,“ řekl Miloslav Zezula. Stál mezi patnácti mladými zástupci Královéhradecké diecéze ve VIP sektoru.