Ještě několik dní zbývá do okamžiku, kdy z nemocnice v Litomyšli zazní: zavíráme dětské oddělení. Ještě stále je možné, že se najde pediatr, který zdejší oddělení zachrání a pomůže udržet i porodnici. Jinak totiž přijde ke slovu krizový scénář: k poslednímu dubnu skončí dětské oddělení a o měsíc později porodnice. A pak se možná z Litomyšlské nemocnice stane zařízení, které se zaměří na neurologii, chirurgii…
„Na konci tohoto týdne mají proběhnout ještě jednání se soukromými pediatry a primářem ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Tedy na čem opravdu jsme, budeme vědět zřejmě v pátek nebo v pondělí," sdělil Adrián Nemšovský, mluvčí Litomyšlské nemocnice. Personální potíže na dětském oddělení se neobjevily až v posledních dnech nebo týdnech. Primáře hledá vedení nemocnice již od roku 2011, ale neúspěšně. Do výběrového řízení se nikdo kromě bývalého primáře Jiřího Nováka nikdo nepřihlásil. Nyní odcházejí dvě atestované lékařky do soukromé praxe… „Intenzivně sháníme jednoho nebo dva pediatry, abychom zachovali chod dětského oddělení. Mám ale silné obavy, že se nám to nepodaří. Máme připravené více či méně krizové varianty, které uvedeme do praxe, pokud lékaře nenajdeme. Ještě ale jednáme s pediatry a řediteli okolních nemocnic. Žádali jsme o pomoc, ale ostatní nemocnice jsou na tom podobně jako my a nemohou nám pediatry poskytnout. Přeberou tedy naše pacienty," uvedl Libor Vylíčil, ředitel Litomyšlské nemocnice.
Tvrdí, že problém s lékaři řeší nemocnice v celé republice. „Lékaři po vysoké škole nemohou pracovat bez dozoru. Končí nám dvě lékařky a zůstávají tři, které však potřebují dozor. Situace není růžová a budeme muset přistoupit k omezení provozu lůžkového oddělení," přiznal Libor Vylíčil. Jenže problémy s lékaři se nepodepíší pouze na dětském oddělení. Ohrožená je také porodnice, která se bez dětských lékařů neobejde. „Pokud do jednoho měsíce neseženeme pediatra, tak budeme nuceni zastavit i porodnici. Děláme všechno proto, aby se to nestalo, ale výsledky jsou nejasné," dodal ředitel nemocnice.
Porodů ubývá
Již několik let se přitom mluví o tom, že dvě porodnice ve svitavském okrese jsou moc. A je jasné, že do budoucna se obě dvě v jednom regionu neuživí. „V současné době máme v Litomyšli zhruba 560 porodů za rok. Porodnost ale klesá. A je otázka jednoho nebo dvou roků, kdy klesne pod pět set porodů ročně. Pak ztratíme akreditaci. Navíc si musíme přiznat, že dvě třetiny rodiček jsou mimo naši spádovou oblast. Z našeho spádu je jen třetina matek," podotkl Libor Vylíčil.
O dětské oddělení a porodnici bojují lidé peticí. Aby obě oddělení v Litomyšli zůstala, o to se snaží také radní. „Stále platí usnesení zastupitelstva z roku 2011, že si přejeme zachování lékařské péče a všech oborů. Podporujeme nemocnici a doufám, že ještě není rozhodnuto. Nehodláme se s rušením oddělení smiřovat," řekl místostarosta Vojtěch Stříteský. Podle ředitele nemocnice však půjde jen o dočasné zavření. Dětská lékařka Dobromila Filová ale tvrdí, že záchrana dětského oddělení je zbytečná. „Jsou tady dvě dětská oddělení osmnáct kilometrů od sebe. Žádný perspektivní primář sem nepřijde. Je to zbytečná resuscitace mrtvoly, odpojte přístroje. Oddělení je špatné a prodělečné. Děti raději posílám do Ústí nad Orlicí, Svitav, Hradce nebo Pardubic. V Litomyšli se léčí jen děti, jejichž rodiče nemají možnosti nebo je nechtějí poslat jinam," řekla Dobromila Filová.
Pokud skutečně dětské oddělení skončí, malé pacienty přeberou nemocnice ve Svitavách a Ústí na Orlicí. „Svitavská nemocnice ve spolupráci s Orlickoústeckou nemocnicí dokáže převzít pacienty dětského oddělení v Litomyšli, pokud bude opravdu muset být provoz tohoto oddělení přerušen. Nepředpokládáme při tom obtíže. Totéž se týká i eventuálního přerušení činnosti porodnice," potvrdil Pavel Kunčák ze Svitavské nemocnice.
Sousedé pomůžou
Pomohou také lékaři v Ústí nad Orlicí. „Jsme připraveni zajistit péči v Orlickoústecké nemocnici v potřebném rozsahu, aby nedošlo k omezení dostupnosti poskytované péče. Mohu slíbit, že o nemocné, kteří vyhledají péči v naší nemocnici, se po dobu omezení péče řádně postaráme," slíbil Jiří Řezníček, ředitel nemocnice v Ústí nad Orlicí.
Litomyšlská nemocnice je ovšem také velkým zaměstnavatelem v regionu, takže strach nemají jen pacienti, ale také zdravotní sestry, že přijdou o práci. Bát se ale podle vedení nemocnice nemusejí. Alespoň ty z dětského oddělení. „V případě omezení dětského lůžkového oddělení, propouštět zaměstnance nebudeme. Pro sestry máme připravené náhradní řešení," uvedl Adrián Nemšovský. Konkrétní být zatím nechce.
Co by se stalo s porodními asistentkami, pokud by se zavřela i porodnice, nikdo neví. Možná by našly uplatnění v okolních nemocnicích.
Budoucnost nemocnice?
Bude to neurologie
Pardubický kraj chystá restrukturalizaci nemocnic. Je možné, že každá z pěti krajských nemocnic bude mít jiné zaměření. V Litomyšli připadá v úvahu neurologie, protože zde je jedna ze dvou iktových jednotek v kraji. „Nemocnice má vizi, která se nemusí líbit maminkám. Máme iktové centrum pro léčbu mozkových příhod a to je naše šance rozvoje pro všechna oddělení, kromě těch dvou – dětského a porodnice," sdělil ředitel nemocnice Libor Vylíčil. Má představu, že by se moderní neurologické oddělení stalo základním pro velkou spádovou oblast. Tím by se mohla rozvíjet nejen neurologie, ale také chirurgie či lůžková rehabilitace. „Tato oddělení je potřeba posílit, protože mají budoucnost. Lepší silná nemocnice než mrtvé dětské oddělení," podotkla lékařka Dobromila Filová. Znamenalo by to udržení nemocnice minimálně na pět let, protože vybavení iktového centra je spolufinancované z Unie.
Anonymní útoky na ředitele Libora Vylíčila
„Litomyšlská nemocnice perspektivu má a současná eskalace napětí včetně nefér osobních výpadů jí může jedině ublížit," říká náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek. Reaguje tak na události spojené s debatou o pravděpodobném uzavření zdejšího dětského oddělení. „Respektuji právo lidí na petice a odlišné názory a jsem připraven o nich diskutovat, striktně ale odmítám anonymní útoky na ředitele Libora Vylíčila nebo na kohokoliv jiného, které se v posledních dnech v nemocnici začaly objevovat," pokračuje Roman Línek. Ten se také minulý týden spolu s hejtmanem Martinem Netolickým a ředitelem Vylíčilem sešel a probírali současné i budoucí možnosti Litomyšlské nemocnice. „Připravovaná transformace nemocnice nebude jednoduchá, ale je jedinou možnou cestou, jak zachovat funkční a spolehlivou akutní zdravotní péči ve všech krajských nemocnicích. Členové představenstev nemocnic včetně Libora Vylíčila ji budou spoluvytvářet. Mají a budou mít moji podporu a pevně věřím, že je v jejich nejednoduchém, ale vysoce zodpovědném úsilí, podpoří i většina krajské samosprávy," uzavírá náměstek Roman Línek. (jr)
Zeptali jsme se: Vadí vám omezení péče?
Stanislava Kadidlová
mat. dov., Sebranice
Je to sprosťárna. Vše je nové, hezké. Nevím, co si myslet. Nelíbí se mi to. Čekám v říjnu miminko. Ráda bych porodila v Litomyšli. Doufám, že se rozmyslí.
Marie Karlíková
důchodkyně, Osík
Katastrofa. Jet do Svitav s dítětem na honem. I porody! Když se musí rychle… Pracovala jsem v nemocnici jako sestra a porodila jsem tady i své děti.
Jana Prokopová
důchodkyně, Osík
Je to hloupost. Katastrofa. Sestřičky jsou v nemocnici bezvadné, péče vynikající. Máme vnoučata a pravnoučata, kam bychom s nimi jezdili?
Jaroslav Drobný
důchodce, Litomyšl
Mě jako důchodce se to sice osobně netýká. Ale je to celostátní trend. Všechno se ruší, vše se prodává. Budeme tady za chvíli jako cizinci ve své zemi.
Věra Břeňová
nezaměstnaná, Litomyšl
Nevím o tom, ale jsem proti. Budeme muset pak dojíždět s dítětem na dětské oddělení do Svitav. To bude nákladnější cesta.
Ptala se: Tereza Dolinová