Velké manko

„Čechy už trochu znám, ale Litomyšl ještě ne. A tuto skutečnost považuji za obrovské manko. Návštěvu města zorganizoval poslanec Pavel Severa, který je předsedou partnerské skupiny mezi Českem a severskými zeměmi,“ uvedl finský velvyslanec Jorma Inki. V Litomyšli se setkal s účastníky houslových kurzů, mezi nimiž je také mladá Finka Elisa Jarvela.

Právě housle patří mezi oblíbené hudební nástroje ve Finsku. „Houslové kurzy se konají i jinde v Česku, například v severních Čechách jeden takový kurz vede Finka,“ říká finský velvyslanec. Sám na housle nehraje. Pokud má čas a chuť, sáhne po mandolíně.

Poprvé Mexiko

Mezinárodní houslové kurzy se v Litomyšli konají letos již podvanácté. Tradičně se do města sjíždějí mladí talentovaní houslisté z celého světa. Ovšem letošní ročník je výjimečný, a to nejen návštěvou finského velvyslance. „Poprvé se kurzů účastní student z Mexika. Zástupce této země ještě na kurzech nikdy nebyl.

Profesor Milan Vítek učil v Mexiku vloni na kurzech a seznámil se tam právě s Marcellem Lozado, kterého přijal do kurzů v Litomyšli,“ vysvětluje Radomil Kašpar, ředitel Základní umělecké školy Bedřich Smetany v Litomyšli, která studentům poskytuje zázemí.

Talentovaní houslisté se představí na veřejných koncertech ještě šestkrát. Mimo jiné vystoupí na zámku v Nových Hradech či v Letohradě.