Soudce Bohumil Kotala poslal včera do vězení dva mladé dealery pervitinu a konopí. Zdeněk Bureš a Michal Kříž prodávali drogu převážně osobám mladším osmnácti let. Od soudu odešli oba s nepodmíněným trestem ve výši jeden a půl roku.

Žádný svatoušek

Zdeněk Bureš nestál před okresním soudem poprvé. První záznam v jeho trestním rejstříku je už z roku 2004, kdy přepadl koledníky Tříkrálové sbírky. „Od roku 2006 prodal Zdeněk Bureš pervitin a sušené konopí v desítkách případů svým známým,“ uvedl předseda soudu Bohumil Kotala.

Dnes svého činu lituje a tvrdí, že pervitin už nebere, jen si občas zakouří trávu. „Už nikdy bych to neudělal. Zjistil jsem, že je lepší pracovat , protože okolí se na mě lépe dívá a vrátí se mi bývalí přátelé. Od koho mám trávu ale neřeknu,“ vypověděl včera u soudu Zdeněk Bureš. Drogová parta se scházela většinou za Felberovou základní školou nebo restaurací Astra na autobusovém nádraží.

Podle soudního znalce Alexander Štorka v oboru psychiatrie trpí devatenáctiletý dealer poruchou osobnosti, k která se léčí obtížně. Proto doporučil spíše tvrdší trest. Soudce přihlédnul ke skutečnosti, že osoby závislé na drogách už měli zkušenosti a Zdeněk Bureš se prodejem pervitinu neživil. „Rozhodli jsme se proto pro nepodmíněný trest ve výši jeden a půl roku. Oběma mladíkům chybí smysl pro řád a autority, tedy vojna, kterou jsme absolvovali my,“ tvrdí Bohumil Kotala. Zdeněk Bureš byl navíc podle jeho slov velký talent svitavského fotbalu, ale ke sportu se nevrátil. Miroslav Kříž a Zdeněk Bureš nastoupí do věznice s dozorem v úterý po Velikonocích. Předseda Bohumil Kotala jim slíbil, že na jejich nástup osobně dohlédne. Pokud se do věznice nedostaví, čeká je transport policejním vozidlem. Věří, že po odpykání trestu začnou mladíci z drogové komunity žít nový život.

Kriminalisté odhalili ve svitavském okrese vloni devět varen pervitinu a zadrželi několik dealerů. Někteří z nich si už svůj trest odpykávají ve vězení.