V době, kdy je možné téměř všude platit kartou, nejsou lidé zvyklí nosit u sebe peníze. Potřebují ale bankomat, aby si  případně mohli vybrat. Už roky se snaží  získat bankomat v Dolním Újezdu u Litomyšle, největší vesnici svitavského okresu. Dnes tady žijí zhruba dva tisíce obyvatel, stejně jako v menším městě, ale bankomat tu dosud není. „Lidé mají o bankomat zájem. Ještě před lety tady byla pobočka České spořitelny a měli tehdy bankomat montovat. Jenže po změnách na bankovním trhu od instalace bankomatu spořitelna upustila. Ani tak velká vesnice, jako je ta naše, není pro banku v souvislosti s bankomatem rentabilní," uvedl Stanislav Hladík, starosta Dolního Újezdu.

Mnoho lidí z obce má dneska účet u poštovní spořitelny a peníze si tak mohou v klidu vybírat na poště u přepážky. „Zkusím ještě oslovit další banky a zjistit možnosti pro umístění bankomatu," slíbil Stanislav Hladík.

Zařízení pro výběr peněz by se hodilo také lidem v Brněnci. Vesnice u Svitav má více než tisíc tři sta obyvatel.

„Odnepaměti máme v obci banku. Lidé, kterým chodí peníze na účty, ale po výplatách čekají na pobočce v dlouhých frontách," řekl Blahoslav Kašpar, starosta Brněnce. Před časem tuto záležitost několikrát projednávali, ale z umístění bankomatu sešlo. „Pokusíme se jednání s bankou oživit," sdělil starosta Kašpar.

Musíte ale vybírat!

Dlouhá léta usilovali o umístění bankomatu obyvatelé Bystrého. Po nekonečných jednáních mezi radními a Českou spořitelnou se dočkali. „Bankomat se podařilo vyjednat ještě za předchozího vedení města," potvrdil Jan Neudert, místostarosta Bystrého. Spořitelna zařízení ve městě, kde žije více než  tisíc šest set obyvatel, nainstalovala, ale jeho provoz podmínila stanoveným počtem výběrů.

„Jsme rádi, že ho máme. Využívají ho nejenom místní, ale i turisté," uvedl Jan Neudert. Vzpomíná si,  jak to měli lidé složité, když banka zrušila ve městě pobočku. Pro hotovost  jezdili až do Poličky nebo  Olešnice.

Umístění bankomatu v menších obcích  není levná záležitost. Banka projednává každou žádost individuálně. „Nový bankomat vždy umisťujeme tam, kde bude sloužit co největšímu počtu klientů.  O instalaci rozhoduje počet obyvatel, počet vydaných karet mezi občany dané obce, dopravní obslužnost, obchodní infrastruktura nebo také to, zda většina místních lidí dojíždí za prací do většího města," sdělil Jan Holinka, tiskový mluvčí České spořitelny.

Provoz bankomatu také není nejlevnější a někde na něj musí obce přispívat.

„Ve většině případů financujeme provoz bankomatů z vlastních zdrojů, ale někdy jednáme také s obcemi o jejich spoluúčasti," dodal Jan Holinka.

(ik, kk)