O víkendu vyvrcholilo setkání dvaašedesáti Lhot ve Vranové Lhotě na Jevíčsku.

„Krásná tradice.  Jezdím na setkání mnoho let, začínal jsem už jako kluk ještě s rodiči. Poslední dobou ale lidí ubývá," říká Pavel Skácel ze Lhoty u Vyškova. Do Vranové Lhoty se sjely stovky lidí ze Lhot a Lehot. Mladí, staří, všichni se dobře bavili. V sobotu vrcholil program slavnostním průvodem všech účastníků. Na Jevíčsku se  sešlo dvaašedesát Lhot! „Jezdíme na setkání asi deset let. Nejdříve  na ně vyráželi sami občané  a pak se to rozkřiklo, a tak jsme se přihlásili jako obec," uvedla Marie Vychodilová, starostka Vranové Lhoty. Příprava letošního setkání  zabrala dva roky. A vyplatilo se. „Bylo to velmi náročné, ale zapojilo se hodně místních lidí do neplacených brigád. Nejtěžší bylo všechno sladit, aby to fungovalo a abychom se také vešli do určitého rozpočtu, tedy do částky 1,3 milionu korun," dodala starostka Vychodilová.

Vloni se sraz uskutečnil na Slovensku v Mnichově Lehotě u Trenčína. „Rozdíl je velký, hlavně v teplotě. Tady je dvaatřicet, u nás bylo sedm a pršelo," řekl starosta Josef Kováč. Z Ostrožské Lhoty přijelo poměrně dost mladých lidí. „Starším se moc jezdit už  nechce. Těším se vždycky na lidi, atmosféru setkání a tu pohodu. Když sem člověk dojede, je to jako jedna velká rodina," tvrdí Andrea Zámečníková z Ostrožské  Lhoty.

Ota Lusk ze Lhoty u Vyškova jezdí na srazy od svých osmnácti let. „Je tady krásná krajina. Na sraz se nejezdíme jenom bavit, ale taky chci poznat život v obci, jak tady lidé žijí, co dělají," dodává Ota Lusk.

Na setkání vystoupily nejen hudební kapely. K vidění byl také typický slovenský folklór, řemesla, jarmark, zahrála dechová hudba a setkání zakončila v neděli bohoslužba v kostele.

Přípravy setkání jsou náročné, ale akce má podle starostky Marie Vychodilové svůj smysl. „Jde nám o zviditelnění Vranové Lhoty a také celého  okolí. Účastníky zveme k návštěvám a výletům. Chceme, aby nepřijeli jenom na sraz Lhot, ale  aby se vrátili třeba na dovolenou," podotkla Marie Vychodilová.

Lhoty a Lehoty

Lhota (případně Lhotka, Lhoty, Lhotky či Lehota) je častý název vesnic, které vznikly v období vrcholné středověké kolonizace na území Čech, Moravy a Slovenska. Usuzuje se, že vznik těchto osad spadá hlavně do 13. století a 1. poloviny 14. století. Nejstarší písemný doklad Lhoty na českém území se vztahuje k roku 1199.
Pro některé české obce nesoucí tyto názvy existují německé výrazy Lhotta a Ellgoth. Stejně tak jako pro české, existuje i pro polské obce Ligota německý výraz Ellguth. Od roku 1981 obyvatelé obcí pořádají Sjezd Lhot a Lehot. Zdroj: Wikipedie