Hloučky lidí očekávaly netrpělivě příjezd svatební kolony. „Už jedou!“ Po šestnácté hodině se objevila první nazdobená auta u hostince. Za hasičskou hadici se však jen tak svatebčané nedostanou. Zdravotní sestra a matka s dítětem v dece je vytahují z aut. Přípitky, koule na noze ženicha a co by to bylo za svatbu hasiče, aby na ní nehořelo. Domek z papíru rychle polykají plameny. Nevěsta přibíhá s kbelíkem vody z řeky a společně s manželem hasí. Tak to vypadalo na tzv. zalikovačce, kterou pro novomanžele Veroniku a Iva Tomanovi připravili hasiči z Dlouhé Loučky. „Jsme rádi, když můžeme na svatbě ukázat hasičskou stříkačku. Je z roku 1911 a před lety jsme ji našli nedaleko vesnice v kopřivách. Byla v hrozném stavu, ale opravili jsme ji. Teď ji občas zapřáhneme za koně a jedeme s ní hasičům na svatbu nebo na různé oslavy v okolí,“ řekl Ivo Toman, velitel hasičů a otec ženicha v jedné osobě.

V regionu Moravskotřebovska a Jevíčska dodnes lidé dodržují svatební zvyk, tzv. zalikovačku. V jiných částech okresu se mu říká třeba šraňk. V podstatě jde o recesi na silnici, kdy se musí svatebčané vykoupit, novomanželé plní různé úkoly a nakonec si všichni připijí na štěstí manželů. V Dlouhé Loučce ji v pátek uspořádali po dvou letech.

Svatbou vyvrcholil šťastný týden v rodině Tomanových. „Narodila se nám první vnučka Nicol, první holka u Tomanů, další dítě přibylo v rodině švagrové a ještě jsem oženil syna,“ dodal velitel Ivo Toman.