Polky a valčíky nejen od jubilanta Bedřicha Smetany, ale i od Johanna Strausse, Jiřího Vejvody nebo Karla Vacka k tanci zahraje Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého. Symfonický orchestr poté vystřídá Pilsner Jazz Band. O předtančení se postarají sólisté Baletu Národního divadla v čele s Nikolou Márovou a Adamem Zvonařem, kteří si pro plesové publikum připraví českou besedu – tradiční český salónní řadový tanec pro čtyři páry, který patřil k oblíbeným tanečním kratochvílím Bedřicha Smetany.

„Záměrem Slavnostního smetanovského bálu je odstartovat smetanovské oslavy v Litomyšli, které naváží na vyhlášení Roku české hudby a projektu Smetana200 na začátku ledna. Datum je víceméně symbolické, neboť budeme měsíc před Bedřichovým narozením. O měsíc později na smetanovský bál naváží v Litomyšli celodenní oslavy,“ uvedl Marek Šulc, koordinátor Roku české hudby a projektu Smetana200.

Více se dočtete zde:

Festival Smetanova Litomyšl
Vyvalte sudy a opravte byt. Litomyšl oslaví 200 let od narození Bedřicha Smetany

Bedřich Smetana nebyl jen zakladatelem české národní hudby, ale také vyhlášeným tanečníkem. Mnoho tanečních prvků se vyskytuje i v jeho hudbě. Jedná se především o výrazný rytmus polky, o které si Smetana předsevzal, že pro tento tradiční český tanec učiní to, co svého času dokázal Chopin s mazurkou, totiž etablovat ji v klasické hudbě své doby. Bedřich Smetana využíval polky hojně i ve svých instrumentálních dílech a ve svých operách.

Slavnostní smetanovský bál se koná ve Smetanově domě v Litomyšli v sobotu 3. února od 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit na webových stránkách festivalu Smetanova Litomyšl.

Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uvede u příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jediném ročníku v téměř osmdesátileté historii festivalu. Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, který je patronem projektu Smetana 200 a zároveň jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024. Titulní role se debutově ujme sopranistka Kateřina Kněžíková, Přemyslem bude Adam Plachetka.

Pardubice navštívili filmaři. Štáb tu natáčel část celovečerního filmu o životě Bedřicha Smetany.
Bedřich Smetana na pardubické diskotéce? Štáb tu točí film s Pártlovou a Duškem

Celý program 66. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se koná od 8. června do 7. července, bude veřejnosti představen na konci února. Prodej vstupenek na více než 40 programů odstartuje 6. března.

Smetanova Litomyšl je největším mimopražským festivalem klasické hudby v České republice. Zároveň je nejvýznamnější kulturní akcí Pardubického kraje. Na každém ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se poprvé uskutečnil v roce 1946, účinkuje prakticky kompletní česká interpretační špička. Na festivalová vystoupení jsou však zváni i významní interpreti ze zahraničí, z nichž mnozí přijíždějí do České republiky poprvé.