Současný hejtman Pardubického kraje a bývalý ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD) čelí trestnímu oznámení. Podaly jej na něho Věci veřejné (VV). Podle nich má Martínek na svědomí údajně předražené zakázky na statistická zjišťování pro společnost STEM/MARK. Stejné oznámení padlo i na hlavu bývalého ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobody (KDU-ČSL). Řekl to včera místopředseda VV Tomáš Jarolím.

„Nevím, o co konkrétně se jedná. Když jsem působil na ministerstvu, kladl jsem na výběrová řízení a jejich průběh mimořádný důraz. Na ministerstvu jsou uloženy veškeré dokumenty k těmto výběrovým řízením a také je možné se dotázat všech zodpovědných osob. Zakázku jsme objednávali, když bylo výběrové řízení řádně uzavřené a splňovalo veškeré nároky. Bylo vždy v souladu se zákonem,“ vysvětlil hejtman Pardubického kraje a někdejší ministr Radko Martínek.

„Nevzpomínám si, že jsme zadávali nějaké výběrové řízení na zjištění veřejného mínění. Možná jediné, které se týkalo cestovního ruchu. Ovšem jsem přesvědčen, že to bylo zcela v pořádku,“ dodal Martínek.

Ceny zakázek byly prý vyšší než obvykle

Podle trestních oznámení, které na oba bývalé ministry VV podaly, spojují všechny údajně podezřelé zakázky některé shodné vlastnosti. Ceny zakázek, které prý Martínek i Svoboda zadali, jsou ve srovnání se zakázkami realizovanými pro jiná ministerstva vyšší než je obvyklé. Místopředseda VV naznačil již před dvěma měsíci, že by agentura STEM mohla kvůli zakázkám pro STEM/MARK manipulovat s veřejným míněním. Společnosti STEM i STEM/ MARK toto nařčení odmítly.

Svoboda vedl ministerstvo od 23. ledna do 8. května 2009 a v tomto období byla se společností STEM/MARK podepsána smlouva na průzkum v oblasti příjezdového cestovního ruchu. Podle trestního oznámení vyšla realizace zakázky na téměř šedesát čtyři milionů korun. Samotný průzkum je pak naplánován v letech 2009 až 2015.

Zakázka za devět a půl milionu korun

Podobně zadanou zakázku vyhrála podle Jarolíma společnost i za působení Radko Martínka, který šéfoval resortu od 25. dubna 2005 do 4. září 2006. Tato objednávka měla vyjít na devět a půl milionu korun a zakázka byla podepsána 9. srpna 2006. Statistické zjišťování se mělo konat od září 2006 do ledna 2008.

Podle Tomáše Jarolíma je využití výstupu uvedených statistických a sociologických zjišťování navíc „značně diskutabilní“ a ministerstvo pro místní rozvoj „není konkrétní využití ani schopno komplexně předložit“, píše se v trestních oznámeních.

„Ze strany pana místopředsedy Věcí veřejných to beru jako snahu se zviditelnit, být pár dní v novinách a televizi,“ prohlásil Radko Martínek.
Ministerstvo pro místní rozvoj v současné době vede Jarolímův stranický kolega z Věcí veřejných Kamil Jankovský.

Monika Suchá