Vysoké Mýto totiž letos téměř dokončí svou část cyklostezky, která město v budoucnu spojí se zhruba 15 kilometrů vzdálenou Litomyšlí. Celkové náklady této etapy dosáhnou více než osmi milionů korun.

S financováním městu pomůže i příspěvek, které Vysoké Mýto na stavbu získalo ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Cyklostezka by mohla být otevřená již koncem května. ČTK to řekl starosta Vysokého Mýta František Jiraský (Nestraníci). K úplnému propojení obou měst zbývá Litomyšli postavit úsek z lokality V Lukách do Cerekvice nad Loučnou, kde se dosud nepodařilo vyřešit pozemkové záležitosti.

„Vylepšíme povrch stezky, která v lokalitě Pekla dosud vede po šotolině, aby se tam dalo jezdit za každého počasí," uvedl starosta Jiraský. Mýto již vybudovalo část cyklostezky kolem letiště směrem na Hrušovou, v budoucnu bude muset ještě dořešit její napojení ve městě u Teska. Chce také instalovat lavičky a postavit altánek na posezení.

Litomyšl postupně vybudovala svou část cyklostezky přes Nedošín a Tržek do lokality V Lukách, kde narazila na neochotu vlastníka prodat potřebné pozemky.

„Letos to do Cerekvice nedokončíme, problémy máme i s možnou změnou trasy. Stezka ale provozuschopná je už dnes, lidé mohou z lokality V Lukách po asfaltce sjet do Nových Sídel, odkud vede silnička do kilometr vzdálené Cerekvice," řekl ČTK starosta Litomyšle Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Litomyšl musí příští rok ještě zajistit napojení města na začátek stezky, kde je zatím jen vyšlapaná cesta. Cyklostezku obě města připravují už pět let.