Obálku jich do urny vhodilo dvacet šest. Ve vsi vyhrála ČSSD s dvanácti hlasy.

Komise seděla na obecním úřadě. Místnost byla příjemně vyhřátá malými kamny, na stole domácí koláčky. Za hodinu, kterou jsme ve Vysoké strávili v pátek večer, přišly k volbám jen dvě ženy. „Pracující lidi chodí až v sobotu. Také tu volí chalupáři z Moravské Třebové i z Moravy,“ řekl předseda komise Josef Kelča. Vysoká se nachází až na úplném konci svitavského okresu i Pardubického kraje. „Pamatujeme si doby, kdy nám slibovali, že budeme patřit k Brnu nebo Olomouci. A teď patříme k Pardubicím a máme jen omezené možnosti to ovlivnit. Jako Východočeši dokonce mluvíme hanácky, to je absurdistán, stejně jako že Moravská Třebová je v Čechách,“ řekl Josef Kelča.

Cesta z Vysoké do Pardubic je daleká, podle mapy nejkratší cesta měří sto sedm a půl kilometru. Mnohem blíže, zhruba třicet kilometrů, to mají zdejší lidé do Olomouce. „V Pardubicích? Tam jsem ještě nikdy nebyl. A řeknu vám, ani po tom netoužím,“ dodal Kelča. Přesto tady lidé přišli k volbám, aby ovlivnili vývoj politické situace v zemi. Jako první zde odvolil Josef Hošpes. „Já už toho ve svém věku moc od vlády ani nečekám. Chtěl bych, aby se vrátilo pohřebné, které sebralo ministerstvo financí. Jinak doufám, že se to v zemi zlepší a noví poslanci budou rozumnější,“ dodal Hošpes.

Lidé ve Vysoké u Jevíčka volili ČSSD. Šest hlasů dali lidovcům, tři ODS a po dvou Zemanovcům a Věcím veřejným a jeden Dělnické straně sociální spravedlnosti.