Podle USA

Podniky ve svitavském okrese se snaží riziko pracovních úrazů trvale snižovat. Ve svitavské firmě Westvaco dbají na použití bezpečnostních brýlí a dodržování norem v provozu. „Vše je o to přísnější, protože musíme dodřžovat mimo jiné americké nařízení. To spočívá ve speciálních pomůckách a dohledu na pravidelný pitný režim,“ uvedl Martin Kučírek z personálního oddělení Westvaco. Bezpečnost na pracovišti si mohou lidé ověřit při dubnovém dni otevřených dveří. Již brzy dosáhnou historického okamžiku, jednoho milionu hodin bez pracovního úrazu.

Výrobce autobusů ve Vysokém Mýtě dbá na bezpečnost svých pracovníků. Podle předpisů Evropské unie musí mít zaměstnanci mezi ukončením a začátkem směny minimálně dvanáct hodin. Jinak vstupní systém zaměstnance do podniku nepustí.

Pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví, kterým pracovní úraz ve své podstatě je, ročně policisté šetří desítky případů. „Nezáleží na tom, jestli si dotyčný člověk způsobí zranění v zaměstnání nebo při opravě rodinného domku. Vše se totiž zpočátku vyšetřuje jako pracovní úraz. Ve své podstatě se ale jedná o trestný čin ublížení na zdraví. To ale jen v případě, spáchá–li to další osoba,“ přiblížil situaci jeden z policistů.

(ik, saf)