Obyvatelé okresu si od nové vlády slibují především to, aby začala konečně dělat něco pro lidi.

Vítězná oranžová

Ve svitavském okrese zvítězila ČSSD. Svůj hlas jim dalo 24,51 procent lidí. Oranžoví jsou tedy stále nejsympatičtější více než třinácti tisícům obyvatel okresu. Z výsledku vyplývá, že ztratili důvěru téměř pěti tisíc devíti set lidí. V minulých volbách totiž získali necelých devatenáct tisíc hlasů. V parlamentu usedne z okresu Václav Neubauer, starosta Městečka Trnávky. Na výsledky voleb čekal s napětím. Počítal s tím, že s výsledky zatočí preferenční hlasy i taktika zaškrtávat jména na kandidátkách na posledních místech. „Poslanecká sněmovna poslední roky nefunguje. Lidé toho mají už plné zuby. Chci, aby se do parlamentu vrátil pracovitý duch, tolerance. Chceme makat pro lidi a spolupracovat se všemi napříč politickým spektrem. Chci se zasadit o to, aby se snížila zadluženost, zmizela korupce a především aby veřejné zakázky byly transparentní. Nesnáším kšefty pro kamarády,“ sdělil v neděli nový poslanec Václav Neubauer. Až do podzimu zůstává také ve funkci starosty Městečka Trnávky. Vzdá se platu a bude působit jako neuvolněný.

Občanskou demokratickou stranu volilo 9414 hlasujících. S důvěrou obyvatel svitavského okresu v jejich politiku se to má ale podobně jako s Českou stranu sociálně demokratickou. Za uplynulé čtyři roky občanským demokratům také přestalo věřit přes pět tisíc šest set lidí. Z ODS se do parlamentu dostal i Jaroslav Martinů, starosta Poličky. „S tím, že bych se do parlamentu z předposledního místa na kandidátce dostal, jsem nepočítal ani na setinu procenta. Zvolení je pro mě šok,“ řekl starosta Poličky. O co by se chtěl v parlamentu zasadit, má jasno. „Je třeba dát do rovnováhy ekonomiku. Abychom žili v souladu s tím, co vyprodukujeme, a nemravně nezatěžovali další generace,“ říká Martinů. Jak to bude s vedením města, mu dělá velké starosti. Doufá, že najde optimální řešení.

Komunisté ve svitavském okrese skončili v parlamentních volbách bronzoví, a to s 12,98 procenty. To je o jedno procento horší výsledek než před čtyřmi lety. Přesto se ze svitavského okresu dostala do parlamentu jejich kandidátka pětadvacetiletá Květa Končická z Javorníku.

Konečně demokracie?

Lidé ve svitavském okrese věří, že nová vláda konečně přinese pozitivní změny. „Od nové vlády si slibuji, že konečně nastane opravdová demokracie. Je mi jedno, kdo bude u vlády, ale musí dělat pro obyčejné lidi,“ řekl František Krupka z Jevíčka.

Příslib nového větru v politice v kombinaci se známými tvářemi a podporou starostů zajistily TOP 09 v okrese bramborovou medaili. Možná také proto, že lídrem strany v Pardubickém kraji byl v letošních volbách Pavel Severa z Litomyšle, získala tato strana 12,48 procent hlasů. Nejvíce zklamaní jsou ale asi zelení.Ve svitavském okrese přišli oproti minulým parlamentním volbám zhruba o dva tisíce voličů.

Sylva Horáková, Iveta Nádvorníková