Znamená to, že oproti loňsku jsou investoři ochotní vydat o 13 procent více prostředků.

Zdá se, že ve svitavském okrese se letos bude méně stavět. Vloni stavební úřady vydaly 983 stavebních povolení. Za první čtvrtletí letošního roku však chtělo zahájit stavbu jen 217 zájemců. Na jaře se do novostaveb určených k bydlení pustilo jen 33 investorů. Třináct jich chtělo vybudovat nové nebytové prostory. Téměř čtyři desítky staveb, které dostaly zelenou, jsou určené k ochraně životního prostředí.

Parcely

„Tempo výstavby novostaveb lehce pokleslo,“ sdělil vedoucí svitavského stavebního úřadu Roman Poláček. Kromě nepříliš dobré ekonomické situace způsobené finanční krizí, je to také tím, že ve Svitavách už pro novostavby nezbývá moc místa. Podle Romana Poláčka se zájem stavebníků odvíjí také od připravených pozemků. Ve Svitavách je třeba lokalita na Na Vějíři, která byla určená pro bytovou výstavbu, zcela zaplněná.

Na Poličsku se také zatím jeví, že o stavební povolení požádalo nebo stavbu ohlásilo méně lidí než minulý rok. S Romanem Poláčkem souhlasí i Jiří Sova z moravskotřebovského stavebního úřadu. Nemá však dojem, že by se v jeho „rajonu“ stavělo méně. „Situace je podobná loňskému roku. V některých lokalitách, kde jsou pozemky připravené jako třeba v Útěchově, jsme vydali více povolení něž v minulých letech,“ řekl Jiří Sova. Podle něj navíc lidé, kteří se chtějí odstěhovat z bytových domů, leckdy nestaví novostavby, ale hledají starší domky.
V Litomyšli podle vedoucího odboru výstavby a územního plánování Josefa Filipi ubylo velkých finančně náročných staveb. O povolení k drobným opravám ale lidé žádají zhruba stejně často.

Méně ale dráž

Malé stavební firmy úbytek práce nezaznamenaly. V létě „neví“ kam skočit. Podobně jako stavitel Ladislav Filipi z Poličky nebo projektant Miroslav Kubeš z Litomyšle. Dvě velké stavební firmy z Jevíčka a Litomyšle příliš situaci komentovat nechtěly. Sdílný byl však jednatel další významné litomyšlské stavební společnosti. „Situace není jednoduchá,“ sdělil Vladimír Ostatek. Podle něj se stav na bojišti na poli stavebnictví mění každou hodinou.

Ačkoliv mírně klesá počet zahájených staveb, jejich hodnota naopak stoupá. Investice jsou nákladnější. Průměrná cena zahájených staveb se blíží čtyřem milionům korun. To je více než vloni. V přepočtu na jedno stavební povolení nebo ohlášení se hodnota zvedla o 13,4 procent. Ve svitavském okrese se staví jen o dvě desetiny levnější stavby než v okolí krajského města. Na rozdíl třeba od Chrudimska, kde jedna stavba vyjde průměrně na dva miliony korun.