Auta parkují v ulicích nadále. Odtah jim totiž nehrozí.

Pracovníci technických služeb každý rok na jaře uklízejí ulice. Aby mohli použít techniku, která je nejefektivnější, upozorňují s týdenním předstihem majitele aut, aby si přeparkovali. Bohužel se stává, že řidiči zřejmě značky s datem, kdy by na ulici neměl jejich plechový miláček stát, nevnímají nebo je zkrátka ignorují. V některých velkých městech vyřešili tyto případy razantně. Přivolaná odtahová služba jednoduše auta odvezla a po úklidu je vrátila zpět. Majitelé z toho levně nevyklouzli. Odtahovka je přišla na několik tisíc korun.

Místo stroje košťata

Svitavským řidičům náklady navíc nehrozí. Svá auta najdou právě tam, kde je nechali. Pracovníkům technických služeb zaparkované vozy úklid ztěžují, ale poradí si. „Někdy auta zůstanou stát v ulicích. Tyto situace jsme se naučili zvládnout. Přizpůsobili jsme se,“ uvedl Petr Horký, ředitel Technických služeb města Svitavy. Podle něho se většinou lidé naučili dát na jeden den vozidlo jinam. Někteří si ale s přeparkováním starosti nedělají.

Kam se úklidová četa nedostane se strojem, přichází na řadu klasická ruční práce. Tedy košťata a lopaty. „Tam, kam se z nějakých důvodů nedostaneme se strojem, musíme provádět čištění ručně. Je méně kvalitní než strojové a v podstatě na to doplácí hlavně občané,“ dodal Alois Šerý z technických služeb. Lidé si zřejmě neuvědomují, že strojové čištění je nejen účinnější, ale hlavně se při něm nepráší.