V letech 1924 až 1926 pořádali litomyšlští skauti třikrát chodecký závod na 54 kilometrů po trase Litomyšl-Svitavy-Polička-Litomyšl. Neskromně dodám, že první dva ročníky vyhrál tehdy dvacetiletý můj otec Jan Vandas, jemuž po devadesáti letech tímto skládám svůj hold. V roce 1926 byl první v cíli František Formánek. Dnes není provoz na této silnici vůbec srovnatelný. Na „pětatřicítku" by se teď pěšky či na kole odvážil jen sebevrah. Pro první díl seriálu o cyklotoulkách jsem proto trasu poněkud pozměnil, boty vyměnil za cyklistické šlapky, ale tehdejší kilometráž jsem dodržel.

Poprvé šlápneme do pedálů u litomyšlské sokolovny a zamíříme po podstatně méně frekventované silnici na Benátky a Čistou. Projedeme Trstěnicí. Na jejím konci odbočíme doprava na Chmelík a Květnou. To budeme mít v nohách devatenáct kilometrů.
Kilometr vydržíme jet po hlavní silnici, načež se dáme vlevo přes koleje do Pomezí, kdysi zvaného Limberk. A dojedeme do Poličky (23 km). Tady to láká pokračovat přímo do Litomyšle, kudy šli chodci před těmi devadesáti lety, ale to by bylo málo. Namíříme si to směr Hlinsko. Po třech kilometrech odbočíme doprava na Široký Důl, načež dorazíme do Lubné. Zde se dáme napravo směr Sebranice. Vyjedeme kopec a vlevo máme před sebou pozoruhodnost – nejkratší železniční trať v Evropě. Zde měla stát zastávka nikdy nerealizované železnice  Litomyšl-Polička, na těchto kolejích před třemi lety ležel Martin Dejdar, průvodce televizním cyklem Tajemství železnic.

Projedeme malebnými Sebranicemi (38 km), za obcí odbočíme doleva na Horní Újezd. Sjedeme kopeček, pokocháme se pohledem na zbrusu nové kabiny fotbalistů a dorazíme do Dolního Újezdu. Absolvovali jsme zatím 47 kilometrů a čeká nás zbylá trasa přes Osík do Litomyšle. Po ní si to ve druhé polovině padesátých let hasily tehdejší světové motocyklové špičky Gerold Klinger z Rakouska, Australané Harry a Eric Hintonové, Kanaďan Leonard Tinker, nebo náš František Šťastný. Čili součást tehdejší slavné trasy Ceny města Litomyšle. My jsme v cíli. Právě jsme ujeli oněch 54 kilometrů.

ZDENĚK VANDAS