Národní památkový ústav připravil putovní výstavu, která přibližuje podobu prvorepublikové architektury v Pardubickém kraji. Prezentace je součástí celorepublikového projektu Architektura ve službách první republiky.Do konce letošního roku bude výstava k vidění na sedmi místech kraje. Poprvé si ji lidé mohli prohlédnout o víkendu v Lázních Bohdaneč při otevírání lázeňské sezóny.

„Rozkvět architektury v období po první světové válce se na území Pardubického kraje nejvýrazněji projevil v průmyslovém, rychle se rozvíjejícím krajském městě. Řadu zajímavých staveb však lze nalézt i v menších regionálních centrech, jako jsou Česká Třebová, Polička, Litomyšl, Chrudim nebo Choceň,“ uvedla tisková mluvčí pardubických památkářů Jana Řehounková.

Ve dvacátých a třicátých letech byla podle Řehounkové vystavěna řada veřejných staveb, činžovních domů, později i venkovských škol a tělocvičen ve stylu kubismu, národního dekorativismu, art déca a funkcionalismu. „Mezi nejvýznačnější osobnosti patřili architekti Josef Gočár, Oldřich Liska, Jindřich Freiwald, Ladislav Machoň nebo Kamil Roškot. O řadu zajímavých staveb se zasloužili také místní architekti a stavitelé Čeněk Mužík, Bohuslav Šmíd, Vojtěch Vanický nebo Oskar Czepa,“ dodává Jana Řehounková.

Poslední dva jmenovaní, Vanický a Czepa, patřili ještě donedávna mezi pozapomenuté či opomíjené architekty. Znovuobjeveni byli teprve v posledních letech. A oba shodou okolností pracovali i na Orlickoústecku a Svitavsku.

Vanický je autorem projektu české menšinové školy a dvou bytových domů v Moravské Třebové. Pro českou menšinu v národnostně téměř jednolitém městě pracoval i Czepa, který vytvořil projekt na vloni na podzim zbouranou budovu okresního úřadu. Czepovou nejoceňovanější realizací je třebařovská škola s pomníkem padlým, která je od loňska památkově chráněná.

V bývalých německých obcích Svitavska se dochovaly i další budovy, které Czepa projektoval. Mnohé z nich však na určení autorství, vzhledem k minimální pozornosti, kterou česká kunsthistorie Czepovi, patrně kvůli jeho německému původu, věnovala, dosud čekají.