Z hlediska vánočních rituálů lze rozdělit naši populaci na dva tábory. Jedni berou Vánoce jako nutné zlo – dárky kupují pouze proto, že musejí. Pečení cukroví chápou jako povinnost a otravu, z důkladného vánočního úklidu jsou unaveni a naštvaní a rodinné oslavy jim jsou spíše na obtíž.
Druhá skupina si Vánoce naopak užívá. Dárky se snaží koupit s předstihem, a i když se jedná o drobnosti, důležité je, aby obdarovaného potěšily. Pečou jen několik málo druhů cukroví, protože milují sladkou vůni linoucí se celým domem. Na vánoční úklid klidně zapomenou a raději stráví čas se svými blízkými.

Průzkum s názvem „Co ještě zvládne vaše srdce?“ ukázal, že ve stresu se alespoň občas cítí 75 procent respondentů. Pětina z nich je přitom ve velkém napětí a dlouhodobě má obavu, aby zvládla všechny úkoly. S mírou stresu souvisí samozřejmě i chybějící čas na odpočinek – průzkum ukázal, že na ten nemá vůbec čas šest procent dotázaných.

Pokud dotázaní odpočívají, většinou nemají sílu vyvíjet jakoukoli aktivitu. Přes 60 procent z nich uvedlo, že odpočívají při knížce, televizi či poslechu hudby.

Stres je jedním z významných rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, proto bychom se mu měli dlouhodobě vystavovat co nejméně.
Nezapomeňte, že Vánoce nejsou svátkem stresu a shonu, ale klidu a míru. Jsou časem, kdy si vezmeme pár dní volna a při návštěvách u svých blízkých zapomeneme alespoň na chvilku na to, co nás v práci trápí.

(vab)