Na Vánoce se ale chystá také policie a lesníci. Jsou připraveni zakročit proti zlodějům smrčků a jedliček i jiných jehličnanů.
Prodejci se shodují, že o živé stromky je stále zájem. „Setkáváme se se zákazníky, kteří přestože mají plastový stromek, nakonec přijdou i pro ten živý,“ říká Jaroslav Sýkora z Litomyšlska, který vánoční stromky prodává před Lidovým domem v Litomyšli už dvanáct let. Podle něj lidem záleží především na kvalitě a vzhledu.
Nezdraží
Existuje však i skupina zákazníků, která hledí hlavně na cenu. Pro ně mají někteří obchodníci dobrou zprávu. „Oproti loňsku ceny nezvýším,“ slibuje Jaroslav Sýkora. Přesto záleží na druhu zakoupeného stromku. Podle Jaroslava Sýkory mají lidé zájem především o jedle a černé borovice. Ty totiž neopadávají. Ze stejného důvodu doporučuje volit spíše smrk pichlavý nebo omoriku, než smrk ztepilý. Rozhodnutí, zda si koupí stromek větší či menší, záleží především na prostoru, kde nazdobený vánoční stromek bude nakonec stát.
Obchodníci s vánočními stromky speciálně pěstovanými na plantážích nabízí kromě tradičního balení do sítí i zvláštní službu. „Narozdíl od stromků z lesa mají ty z plantáží mnohem silnější kmeny, a tak se nevejdou do stojánků. Proto je na přání ofrézujeme na vhodný průměr,“ vysvětlil Jaroslav Sýkora.
Stromky lidé seženou poměrně levně. Přesto se každý rok najde mnoho nenechavců, kteří chtějí ušetřit a raději vyrazí s pilkou do lesa. Dobrodružství a krádež se jim ale nemusí vyplatit. Lesníci totiž spolupracují s policií a chystají velkou kontrolní akci. „Nejvíce zlodějů chodí do lesa pro stromky asi deset dní před vánočními svátky. Zaznamenali jsme v poslední době pouze drobné zloděje. S velkými překupníky jsme se setkali naposledy snad před deseti lety,“ sdělil Miroslav Bačovský, vedoucí Lesní správy ve Svitavách. Postřik stromků lesníci v okrese nepraktikují. Podle Bačovského je lepší zvláště jedličkám uřezat několik větviček a zloděj je pak nevezme, protože už pro něho nejsou esteticky pěkné.
Iveta Nádvorníková,Sylva Horáková