Zákaz večerního provozu je zatím stanovený na neurčito. „Přes den areál poslouží sportovcům, k tomuto účelu bylo hřiště také postavené, takže tam budou ti lidé, kteří vyvíjejí smysluplnou aktivitu," nechal se slyšet místostarosta Březové nad Svitavou Pavel Straka.

Pijí tu alkohol

Večerní provoz je odteď tabu. Hřiště bude uzavřené a uzamčené. Po západu slunce se tu totiž dlouhodobě shlukují skupinky, jež tu hojně popíjejí alkohol, odrazují ostatní od příjemných procházek kolem a především prý vyhledávají způsob, jak na sebe upozornit ničením majetku.

Někteří obyvatelé města si myslí, že pouhý zákaz a zajištění plochy bude bezvýsledné. Vandalové se podle nich nezastaví před ničím.

Jaké bude řešení?

„K ničení areálu dochází i v létě. Vandalům je jedno, jestli je zima nebo léto. Zamykání nepomůže. Když tam chtějí vlézt, udělají do plotu díry.Pokud tam má být pořádek, tak jedině plot pod elektrickým proudem," napsal radikální názor na facebookovou stránku města uživatel VW Chorche. Nad areálem bude bdít jeho správce. „Ráno jej otevře a večer zase uzamkne," říká Pavel Straka.

Potíže se shlukováním nežádoucích skupinek až příliš rozverných mladíků může také vyřešit zvýšený dohled městské policie. „To už se také děje, avšak naši lidé zkrátka nemohou být všude," uvědomuje si místostarosta.

Strážník či kamera

Pro jeho nadřízeného, starostu a zároveň velitele městské policie Karla Adámka, může být útěchou přírůstek dvou dalších strážníků, kteří pomohou dostat stav na dřívější počet čtyř lidí. Ti by pak mohli v častějších frekvencích monitorovat pohyb na místě a jeho zabezpečení. Podle původních informací se ještě před koncem roku 2014 proškolovali a studovali. Po novém roce už by měli být součástí městské policie.

Březovská radnice navíc zvažuje pořízení dalších bezpečnostních prostředků. Mezi ně by mohlo spadat také pořízení kamerového systému, který se úspěšně osvědčil ve Svitavách či Poličce. „Nejdříve na podobná zařízení musíme mít peníze," dodal Straka.

Březová nad Svitavou se s vandalismem potýká dlouhodobě. Na bezskrupulózní jednání některých lidí si postěžoval už také bývalý starosta Martin Kiss. Ti ničili budovy a radnici pak odstraňování škod stálo nemalé částky, které by mohla použít v jiných odvětvích pro zlepšení života.

Ničí cokoliv

Vandalové podle všeho v minulých měsících několikrát řádili. Poničili budovu po letní pouti. Nedávno si také patrně vybil vztah na plexiskle na zastávce a opravy město vyjde na tisíce korun. „Takoví lidé jsou „parchanti". Jiný výraz pro ně bohužel nemám," uzavřel Straka.