Drzost a vandalizmus, tak se někteří vyjadřují o černé skládce v obecním lese u vesnice na Svitavsku. Vlečku odpadu ze hřbitova vyvezl kdosi do hloubi lesa. Mezi stromy se válely vyhořelé svíčky, zbytky věnců a květin. Někdo chtěl zřejmě ušetřit několik tisícovek za legální likvidaci ve specializované firmě. Starosta obce Tomáš Mrštný ale nepřešel vandalizmus mlčky. Vše ohlásil ihned na policii.

Ve čtvrtek 7. května vyrazila parta lidí z Dětřichova sázet stromky do obecního lesa. To, co našli mezi stromy, je překvapilo. Daleko od silnice objevili hromadu odpadu ze hřbitova. „Někdo vysypal asi tři kubíky odpadu přímo na paseku. Byly tam zbytky věnců, svíčky i nějaká hlína z hrobů,“ uvedl dětřichovský starosta Tomáš Mrštný. Zaměstnanci obce nepořádek uklidili. Tím ale celá záležitost rozhodně nekončí. „Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele. Na místě jsme našli stuhy se jmény rodin, nápisy domu s pečovatelskou službou a podobně. Máme podezření na jednu z blízkých vesnic,“ dodává Tomáš Mrštný.

Dětřichovští uklidili nepořádek v lese na své náklady. Starosta odhaduje, že je likvidace vyjde zhruba na deset tisíc korun. Věří ale, že se viník najde a vše uhradí. Případem černé skládky se v tuto chvíli již zabývají policisté ze Svitav. „Záležitost prověřujeme. Zatím je pachatel neznámý. V případě dopadení hrozí vandalovi pokuta až padesát tisíc korun,“ říká vrchní inspektorka Anna Štegnerová ze svitavské policie.

Kdo je viník?

Likvidace hřbitovního odpadu na určených místech přijde obvykle asi na šest tisíc korun. „Nechápu, proč to někdo takhle vyveze do lesa. Soukromá osoba to určitě neudělala,“ uzavírá starosta Mrštný. V Dětřichově si nepamatují, že by někdy řešili černou skládku.

Před časem objevili velkou nepovolenou skládku v Jevíčku. Odhozené dopisy a jiné dokumenty přivedli policii i zdejší radní na stopu. Případem se podle vrchní inspektorka Anny Štegnerové už zabývají pracovníci odboru životního prostředí.