Řádění vandalů ve Svitavách v posledních měsících ustoupilo. Zatímco vloni se s ním město potýkalo, teď se zdá být situace o mnoho klidnější a stabilizovanější. „Také mám pocit, že se situace ve městě uklidnila," uvedl starosta Svitav David Šimek. Svitavy v roce oslav výročí 70 let od konce druhé světové války trápil nárůst vandalství a posprejovaných domů hesly či svastikami. „Dnes už můžeme říct, že soubor podniknutých opatření nám pomohl," připomíná velitel městské policie ve Svitavách Karel Čupr.

Po loňském incidentu, kdy vandalové nápisy a hákovými kříži pomalovali pomník Oskara Schindlera, totiž radnice vytvořila speciální tým. Ten se zabýval řešením nárůstu sprejerství. V něm zasedá starosta, koordinátor prevence kriminality Erich Stündl, členové městské i státní policie a dokonce i odborníci na právo. V té souvislosti bylo i velice účinné vypsání odměny pro toho, kdo pomůže vypátrat viníka. „Její vydání však zatím nebylo nutné," dodává Čupr. Policistům se totiž zatím nepodařilo vandala či skupinu sprejerů vypátrat, která nejspíš zůstává od loňských incidentů v zákrytu.

Podle informací Deníku mimo jiné přispělo i zavedení fotopastí umístěných v některých rizikových svitavských lokalitách. Karel Čupr potvrdil, že město s nimi pracuje. „Ano, pár záchytů jsme skutečně měli. Netýká se to ovšem jenom sprejerství, ale vandalství jako takového, to znamená například také případy, kdy někdo překračuje vozidla, jako se to také stalo," vysvětluje Čupr.
„Ale můžeme říct, že situace je vážně klidnější, i když přesná data nemám k dispozici. Avšak nápisy už po Svitavách příliš nevidíme," dodal starosta David Šimek.

Radnice nechala v minulých měsících na své náklady odstranit nápisy i hanlivá hesla. Ty se nejčastěji objevovaly kolem centra města a také na panelových domech. Nová „kreativní malůvky" sprejerů, které nemají s uměním nic společného, se zatím skutečně neobjevují.

Může za to i fakt, že Svitavané podle Čupra zpozorněli a případný výskyt činnosti vandalů hlásí. Vandalové však zůstávají ve vyčkávacích pozicích. Proto i městská policie žádá obyvatele o další spolupráci. „Ze všeho vůbec nejlepší bude, když někdo něco uvidí, ohlásí to a to nám v naší práci také velice pomůže," dodal Karel Čupr. Město, státní i městští policisté jsou však stále obezřetní. Vymizí nakonec sprejerství?