Obchody se plní červenými růžemi, čokoládovými srdci a jinými dárky ke svatému Valentýnu. Svátek všech zamilovaných si lze připomenout i jinak. Někdo odjíždí na romantický zájezd do zahraničí, Ladislav Felkl z Březové nad Svitavou se 14. února ožení se svou vyvolenou. Lidovci už tradičně vyhlásili speciální akci Kdo miluje, daruje krev.

Aktivita Tomáše Zdechovského zaměřená na prvodárce se rozjela v Pardubickém kraji před dvěma lety. Ve svitavském okrese proběhnou letos odběry ve Svitavách i v Litomyšli. „Ve svitavské nemocnici se akce uskuteční 11. února a v litomyšlské 10. a 13. února,“ uvedl Radomil Kašpar z Litomyšle. Pro prvodárce, kteří na akci přijdou, bude připraven dárek, keramické srdíčko. Vyrobili je klienti z Domova pod hradem Žampach.
„Každý den jsou potřeba pro záchranu lidských životů desítky litrů krve. Proto do obou nemocnic zveme všechny mladé lidi ve věku od osmnácti let, ale také dárce, kteří chodí pravidelně,“ dodal okresní manažer KDU-ČSL, Václav Žáček.

Valentýna si připomínají lidé v okrese různě. Někdo ještě americkému svátku na chuť nepřišel. Ladislav Felkl z Březové nad Svitavou ho ale slaví pravidelně. „Letos jsme na toto datum vědomě naplánovali i naši svatbu,“ říká nastávající ženich. O svatební obřady na 14. února ale na matrikách nezaznamenali velký zájem. V Moravské Třebové mají ohlášené dva. V Litomyšli žádný. „Docela jsme se divili, že si snoubenci toto datum nevybrali. Zřejmě přetrvává fakt, že jde spíše o americký svátek,“ míní matrikářka Irena Štochlová z Litomyšle.

Valentýn ovšem znamená „žně“ pro obchodníky. Registrují rostoucí zájem o cukrovinky a suroviny pro přípravu romantické večeře. Populární svátek už není jen o čokoládových srdcích a bonboniérách. „Letošním hitem jsou srdce z čokolády, luxusní belgické pralinky, víno původem z Afriky a různé toaletní vody pro ženy a muže,“ vypočítává oblíbený sortiment Libor Kytýr, mluvčí obchodního řetězce.

Restaurace a hotely v regionu nabízejí speciální menu. Kulturní pracovníci sázejí na valentýnské plesy.