Miloš  Dempír
kastelán hradu Svojanov

Změna času mi nevadí a nikdy mi nevadila. Na jaře jsem rád, že se odpoledne prodlouží den. Na podzim mě zase těší, že mohu o hodinu déle spát. Změna času je u nás dlouhodobě zavedena. Psychologicky pro mne znamená začátek zimy a začátek jara. Pro zrušení změny bych nebyl.

Marie Venclová
Portmoneum Litomyšl

Změna času mi nevadí. Patřím k těm jedincům, kteří si tmu venku užívají. Krátké dny pro mě znamenají podvečer s knížkou bez výčitek svědomí, že by člověk měl být venku,  když je přeci tak pěkně. Tuhle každoroční hibernaci si tedy nesmírně užívám a s posunem ručiček na hodinkách mi akorát přibude času na čtení. Na gymnáziu jsme měli navíc změnu času spojenou se zimním zvoněním, kdy se začátek vyučování posunul na  8.30 hodin, takže pro mě  vlastně takhle událost byla vždycky veskrze radostná.

Petr Horák
reportér, Svitavy

Je to vlastně paradox, který bych nevymyslel. Ležím v posteli, spím, ani neletím přes oceán tryskáčem – a najednou PRÁSK! Jsem o hodinu starší. A za půl roku zase – PRÁSK! A jsem o hodinu mladší. Během milióntiny vteřiny! Přechod na zimní čas a zpět je opatření z dávných dob před povinně úspornými žárovkami v Evropské unii. Nyní je možno tento nesmysl konečně napravit. Co zavést třeba nějaký čistě evropský čas, který bude plynout tak rychle, jak právě v Bruselu rozhodne nově zřízená komise? Aby nám už nikdy nemohl ujet společný vlak a pomoc krizí zmítaným státům přišla vždy dříve, než stačí utratit všechny půjčené peníze?

Petr Šabaka
vojenský kaplan z Moravské Třebové

Čas má alespoň tři rozměry. Ten, který známe jako minuty, hodiny, dny, ale také jako ta správná chvíle pro nějaké rozhodnutí nebo skutek, do třetice jako určité údobí, éru neboli dlouhý čas nesoucí určitou kvalitu jako například středověk nebo novověk. Přechod letního a zimního času se týká jen jednoho rozměru. Možná na několik dní rozhodí biorytmus. Změnu času dnes považuji za zbytečnou. Pokud někomu něco ušetří, tak se těším, že se  o tom dozvím.