"Celkově začala letošní houbařská sezona až v těchto posledních 14 dnech, jinak to za moc moc nestálo. Chyběly jarní houby, ze začátku prázdnin byla menší týdenní vlna hřibovitých hub a holubinek, ale tu přerušila velká vedra. Pak bylo delší období sucha a houby začaly růst teď v druhé polovině září. A rostou pěkně," uvedl Tmej.

Na výstavě hub v Chocni houbaři nedávno shromáždili 450 druhů. Podle Tmeje to byl rekordní počet. "Především hřibovitá expozice byla překrásná, lidé až padali do mdlob, když to viděli," řekl mykolog. Lidé v posledních dvou týdnech nalezli mimořádné úlovky, například hřiby, pýchavky obrovské, bedly, čirůvky, holubinky, ryzce, klouzky, kuřátkovité houby či choroše. Je neobvyklé, že ještě rostou letní houby a do toho již podzimní a dokonce i zimní druhy. Ze zimních se objevila hlíva ústřičná, penízovka sametonohá, z pozdně podzimních čirůvky fialová, dvoubarevná a zelánka nebo hřiby dubové a smrkové.

Lidé v lese nacházejí i dlouho neviděné druhy hub. "Spousta vzácnějších druhů roste periodicky, třeba deset let je nenajdete a pak se jeden rok objeví. Z nejvzácnějších by na výstavě k vidění hřib zlatoporý, bedlovnice zlatá, pornatka pomerančová a mnoho dalších. S těmi se většinou nesetkáte ani v atlasech," uvedl Tmej. Na výstavě ve Vysokém Mýtě se zase objevily vzácné pavučince modrý, purpurový a Dionýsův, které ovšem potěší jen oko, nikoliv žaludek, neboť jsou jedovaté.

Houbařské úlovky jsou velmi dobré, podle Tmeje se však co do velikosti i množství nedají srovnávat s loňskou srpnovou vlnou hřibů. "Zatím ale sezona neskončila, hlavní část může ještě pokračovat do prvních větších přízemních mrazíků. I když pro zkušené houbaře sezona nikdy nekončí," řekl Tmej.