Ve fotbalové I. A třídě bodovala o víkendu pouze litomyšlská Jiskra. Že by ale svým výkonem diváky nějak nadchla, o tom se nedá hovořit ani náhodou. Další porážka poslala Rychnov na samotné dno pořadí a neuspěl ani Dolní Újezd, během jehož střetnutí se Starým Hradištěm se odehrávaly věci, které k fotbalu rozhodně nepatří.

Litomyšl – Načešice 2:1

V první půlce byli domácí lepší a z převahy vytěžili dva zásahy. Ve 26. minutě po přímočaré akci využil Zemanův přesný centr hlavou Janoušek – 1:0. Krátce před odchodem do kabin se pak individuálně prosadil Pešek a sólo s přehledem zakončil. Druhý poločas, to byla v domácím podání bída, ze které musela přihlížející diváky bolet hlava. Seriál nepřesností a zbytečných chyb vyvrcholil v 90. minutě inkasovanou brankou. Štěstím pro Jiskru bylo, že Mezilesí také neoplývalo bůhvíjakou herní invencí a že jeho snížení přišlo tak pozdě, jinak by měla s vítězstvím značné problémy.

Fakta – branky: 26. Janoušek, 43. Pešek – 90. M. Chmelík. Rozhodčí: Volný (Kojice). ŽK: 3:2. Diváci: 130. Poločas: 2:0.

Jiskra Litomyšl: P. Král – M. Malý, Karal, Košín, Hladík, Zeman, Vomočil, Černý, Pešek, Janoušek, Pavlík (Pavlák, Pekník, Coufal).

Vladimír Pala, trenér: Vítězství a tři body, to je asi tak vše pozitivní, co se o tomto utkání dá říci. Ještě, že jsme po kiksu a obdržené brance přežili dalších pět minut nastavení bez úhony. Hosté se sice do žádné vyložené šance nedostali, málem jsme jim ale pomohli sami. V 73. minutě Královi neuvěřitelně podjela pod nohou „malá domů“ a byl rád, že balon zastavil jen těsně před brankovou čárou.

Dolní Újezd – Staré Hradiště 0:1

Fotbal skončil ve 3. minutě, kdy se hosté ujali vedení po trestném kopu Pecháčka. Poté se uchýlili k záludné, místy až zákeřné hře, k neustálým diskuzím s rozhodčím a k polehávání na trávníku. Pozitivem pro domácí hráče je pouze fakt, že všichni až na Čejku (stehenní sval) dohráli zápas bez zranění a také to, že se po dlouhodobé absenci vrátil na trávník Martin Vomáčka.

Fakta – branka: 3. Pecháček. Rozhodčí: Šejna (D. Libchavy). ŽK: 3:7. ČK: 0:2. Diváci: 90. Poločas: 0:1.

Sokol Dolní Újezd: Janecký – Šplíchal, Kučera, Čejka, Svoboda, Havran, Skala, P. Heinisch, P. Kalánek, J. Částek, Jan Vomáčka (Veselík, Martin Vomáčka).

František Jandáček, trenér: Za celou svou fotbalovou kariéru jsem takový zápas nezažil. Hlavní vinu dávám rozhodčímu, který utkání od 15. minuty absolutně nezvládl a dohrálo se jenom zázrakem. Na hřišti bylo velmi mnoho hrubých faulů, nesportovního chování a dalších věcí, které tam v žádném případě nepatří. Toto divadlo vyvrcholilo v závěru zápasu, když vyloučený hráč hostů Pecháček už v civilu vyprovokoval mezi lavičkami potyčku s diváky a pět minut se nehrálo. O fotbale se proto vůbec nedá mluvit.

Moravany – Rychnov 3:2

Hattrick domácího Veselého po nedůrazné hře hostů v defenzivě, to byl klíčový faktor zápasu. Ani za tak nepříznivého stavu se hosté nevzdali, po změně stran si i s podporou větru vynutili velký tlak. Grochol snížil, střídající Šifra dal kontaktní gól a vyrovnání viselo ve vzduchu až do závěrečného hvizdu. Počítá se ale porážka, jež značí prohloubení existenčních starostí.

Fakta – branky: 13., 37. a 41. Veselý – 66. Grochol, 79. Šifra. Rozhodčí: Halda (S. Máteřov). ŽK: 2:3. Diváci: 100. Poločas: 3:0.

TJ FC Rychnov na Moravě: Vykydal – Marek, Šembera, M. Sekanina, Černušák, Grochol, Špaček, Z. Hlubinka, Kopp, Krystl, Kylar (Langr, P. Sekanina, Šmída).

Jindřich Šmída, předseda klubu: Škoda nezvládnutého prvního poločasu. Věřím, že kdybychom do přestávky inkasovali o gól méně, tak jsme byli schopni s výsledkem něco udělat. V posledních dvaceti minutách jsme soupeře hodně tlačili, byly tam slibné šance, bohužel vyrovnat se už nepovedlo, tříbranková ztráta byla příliš velká. Po minulém zápase se Žamberkem je to druhé utkání, v němž jsme na remízu určitě měli. (rh, zr)